Recai Kutanumduğunu bulamadı

Kutan, 22 Temmuz´da yapılacak genel seçimlerin Türk toplumu ve Türkiye için var olma ya da yok olma seçimi olduğunu söyledi.

Kutan, partisince Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen mitingte böylesine sıcak günlerde seçim yapılmasına vesile olanları kınadığını söyledi.

Yasaya göre, 4 Kasım´da seçim yapma imkanı bulunduğunu anımsatan Kutan, ´´ancak bir baktık ki AKP ve CHP horoz dövüşüne girdiler, sonra Temmuz ayı ortasına seçim koydular. Bunun hesabı sorulacak´´ dedi. Her seçimin önemli, ancak 22 Temmuz seçimlerinin diğer seçimlerden daha önemli olduğuna dikkat çeken Kutan, Türkiye´nin tam bir yol ayrımında ve büyük sıkıntılar içerisinde bulunduğunu söyledi.

Ekonomi ve dış politikaların çöktüğünü, milli, manevi, ahlaki değerlerin yıprandığını savunan Kutan, ´´bu seçim Türkiye ve Türk toplumu için var olma ya da yok olma seçimidir´´ görüşünü dile getirdi.
 

Vatandaşların bu seçimde kullanacakları oylarla ülkenin gelecek 50 yılını, çocuklarının ve torunlarının geleceğini belirleyeceğini ifade eden Kutan şunları kaydetti: ´´Gönül arzu ederdi ki tehlikelere el birliğiyle karşı çıkmak için tüm partiler menfaatleri bir kenara bıraksalar, huzur ve birlik için beraber olsunlar. Partiler afişler ve bilboardlarla değil, projelerle yarışsınlar. Ancak birileri laiklik, birileri cumhurbaşkanlığı seçimleri, birileri de şehit cenazeleri üzerinden siyasi rant elde etme çabasında. Bir tiyatro oyunu var. 1980 öncesinde Demirel milletin önüne çıkar, ´aman oyları bölmeyin yoksa komünistler gelir der´ şimdi de aynı oyunu AKP ve CHP oynuyor. Birileri ´oyları bölmeyin CHP uygulamaları geri gelir´ diyor, bir diğeri de ´sakın oyları bölmeyin gericilik, irtica gelecek diyor´ bu horoz dövüşünden AKP de CHP de memnun, ama millet memnun değil. Sorunlar için bir çözüm önerisi yok.´´

AK Parti Hükümetinin ekonomi politikalarına da değinen Kutan, ülkede büyük bir ekonomik sıkıntı yaşandığını savundu. Partililere seslenen Kutan, ´´AKP´si CHP´si, MHP´si huzurunuza geliyor, onlara ´sizin kendinize ait bir ekonomi politikanız var mı?´ diye sorun, bunların hepsi ekonomiyi götürdüler IMF´ye teslim ettiler. IMF tam bir soygun düzeni getiriyor Türkiye´ye´´ diye konuştu.

Kutan, memura, işçiye ve emekliye verilmeyen paraların rant kesimine, faizciye aktarıldığını ileri sürdü. Kırıkkale´nin Makine Kimya Endüstrisi (MKE) ile özdeşleştiğini vurgulayan Kutan, Milli Selamet Partisi döneminde başlatılan ağır sanayi hamlesinin temeline MKE´nin konulduğunu ifade etti. Geçmişte, MKE´de 20 bin kişinin çalıştığını, günümüzde bu rakamın bin 200, bin 300´e kadar düştüğünü anlatan Kutan, kentin en önemli sorunun işsizlik olduğunu söyledi. Kutan, ´´Kırıkkale adeta emekli kenti haline geldi´´ dedi.

ÖZELLEŞTİRMELER

 AK Parti Hükümetinin ´´her şeyi haraç mezat sattığını´´ ileri süren Kutan, stratejik önemi olan, kar eden tesislerin satıldığını ifade etti. ´´bunlar ne bulurlarsa satıyorlar´´ diyen Kutan, şunları kaydetti: ´´Tüpraş, Orta Anadolu Rafinerisi, Batman Rafinerisi… Bu iktidar mirasyedi gibi. Tesislerde bir damla alın terleri yok. Haraç mezat satıyorlar. Bakalım Orta Anadolu rafinerisinin hali ne olacak? Çiftçinin de hali perişan, çiftçi fukaralaşıyor. Sürekli söylüyoruz, neden çiftçiye, memura hakkını vermiyorsunuz? Geçen sene faizcilere 45 milyar dolar ödediniz. Bunun 3 te 1´ini memura, çiftçiye versen ayağa kalkardı.´´

DIŞ POLİTİKA

 Dış politikanın ABD, AB ve İsrail´e bağlandığını ileri süren Kutan, ´´ABD stratejik ortak diyorlar, nasıl ortaksa? Teröristler geliyor, her türlü katliamı yapıyor. Arkasında kim var ABD, AB ülkeleri ve İsrail…´´ diye konuştu. Kutan, son 10 yılda Türkiye´nin aile yapısının da tahrip olduğunu, boşanma oranlarının arttığını vurgulayarak, kendi iktidarları döneminde ´´AB ile müzakere oyununa son vereceklerini, IMF´yi kovacaklarını´´ söyledi.

MİTİNGTEN NOTLAR

 Cumhuriyet Meydanı´nda toplanan vatandaşlar ellerinde ´´efsane başbakan Erbakan´´, ´´hakkın olan bir dünya için Saadet Partisi´´, ´´Hocam anladık ki sensiz olmuyor´´ yazılı dövizler taşıdı. Meydanda sürekli ´´Baş koymuşuz bu sevdaya´´, ´´Anladım ki bu ülke Saadet Partisiz olmaz´´ adlı şarkılar çalındı. Vatandaşlar sık sık ´´Başbakan Kutan´´ sloganı attı. Kırıkkale milletvekili adaylarının tanıtıldığı mitingte, İl Kadın Kolları üyeleri tarafından Kutan´a çiçek verildi. Mitinge, Saadet Partisi´nin bazı Ankara milletvekili adayları da katıldı.