Recep Tayyip Erdoğan’a 1 Nisan şakası

Rize'de de birbirinden ilginç 'Nisan 1' şakaları yapılıyor.

Kısa sürüde binden fazla kişinin okuduğu haber ses getirince uyanık editör, haberin altına ‘Paniğe gerek yok 1 Nisan şakası’ notu düştü.
Sitedeki 1 Nisan şakası haberi şu şekilde verildi: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hastaneye Kaldırıldı. Edinilen bilgilere göre, yoğun temaslardan sonra dün Türkiye’ye dönen başbakan Erdoğan, bir toplantıya yetişmek isteyince kaza geçirdi. GATA’ ya kaldırılan Erdoğan tedavi altına alındı.”

Kısa sürede binden fazla kişi tarafından okunan şaka ses getirince site editörü haberin altına; ‘TELAŞA GEREK YOK 1 NİSAN ŞAKASI :)’ notu düştü.

Site editörü Ali Atik, “Sabahtan beri bir çok kişi bana ‘Nisan 1’ şakası yaptı. Bende okurlara iyi bir şaka yapayım diye düşünürken aklıma böyle bir fikir geldi. Başbakanımızın da engin hoşgörüsüne sığınarak böyle bir şaka yaptım.” diye konuştu.

ÇAYKUR RİZESPOR YÖNETİMİNİ İSTİFA ETTİ

Öte yandan Rize’de 56 yıldır yayın hayatını sürdüren Zümrüt Rize Gazetesi de okuyucularına ‘1 Nisan’ şakası yaptı. ‘Şanlıurfa’da düzenlenen ‘GAP ve Yerel Medya’ konulu seminere giden Rizeli 4 gazeteciden 3 gündür haber alınamıyor’ manşeti ile çıkan gazete, spor sayfasının manşetinde de Çaykur Rizespor yönetiminin istifa ettiği haberini verdi. Gazetenin haberlerinin altında küçük bir yazı ve ters olarak ‘1 Nisan Şakası’ yazmasına rağmen bir çok okur haberi gerçek zannetti.

Gazetenin, ‘Şanlıurfa’da düzenlenen ‘GAP ve Yerel Medya’ konulu seminere giden Rizeli 4 gazeteciden 3 gündür haber alınamıyor’ başlıklı haberin devamında şu ifadelere yer verildi; ’29 Mart 2006 Çarşamba günü sabahı Rize’den özel otoları ile yola çıkan Rize Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faik Bakoğlu ve 3 yönetim kurulu üyesinden en son Tunceli’den haber alındığı ve 3 gündür haber alınamayan gazetecilerin kaçırılmasından endişe ediliyor.’ ifadeleri yer aldı.

Gazete ayrıca spor sayfasında, ‘Çaykur Rizespor’da şok üstüne şok’ başlıkla haberinde, Başkan Ekrem Cengiz ve Teknik Direktör Güvenç Kurtar’ın istifa ittiğini yazdı. Haberde, Çaykur Rizespor’un Gaziantepspor ile sahasında yaptığı ve 0-0 biten maçta 4 sarı kartları olduğu halde kaleci Zdravkov ve Cem Baki’nin forma giydiğini, federasyonun bu yanlışı görüp Yeşil-Mavili takımı 3-0 hükmen yenik saydığı bu gelişme üzerine de Başkan Ekrem Cengiz ve Teknik Direktör Güvenç Kurtar’ın istifa ettiğini’ yazdı.

Haberlerin altında küçük puntolarla ve ters olarak, ‘1 Nisan şakası’ yazısını görmeyen bazı okuyucular, Çaykur Rizespor Kulübü’nü arayarak olayı öğrenmeye çalışırken, bazı okuyucular da Faik Bakoğlu’nu arayıp ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

Zümrüt Rize Gazetesi İmtiyaz Sahibi Faik Bakoğlu, olayın 1 Nisan şakası olduğunu belirterek, “Her yıl geleneksel olarak bunu yapıyoruz. Bu yıl toplantı nedeniyle il dışında olduğumuz için böyle bir şey yapmayı düşündük. Gerçekten bu kadar kişinin aramasına biz de şaşırdık. Sayın Valimiz Enver Salihoğlu da arayarak olayı sordu. Şaka olduğunu anlayınca çok güldü. İnsanların trafik kazası, cinayet haberi, ekonomik güçlükleri her gün okuduğu gazetelerde bir gün de olsa gülmeye hakları var. Biz de elimizden geldiği kadar bunu yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.