Reflü hastalığına dikkat!

Reflü hastalığının, mide asit içeriğinin yemek borusuna geçmesiyle yemek borusunda meydana getirdiği hasar olduğu belirtilirken, bu rahatsızlığın müzmin öksürüğe sebep olduğu bildirildi.

Reflü hastalığının müzmin öksürüğe neden olduğunu ifade eden Özel Orkide Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Şeref Eren, reflü hastalığının bulgu vermeden seyredebileceği gibi yanma, ağza acı su gelmesi, yemekten hemen sonra öksürük ataklarının hemen artması gibi şikayetlerin ortaya çıktığını kaydetti.

Eren, müzmin öksürüğü olan hastaların yaklaşık yüzde 30-40''ında Gastro Özefagial Reflü Hastalığı (GÖRH) bulunduğunu anlatarak, şunları söyledi; "Hastalar göğüste yanma, ağza acı su gelmesi gibi tipik yakınmalarla doktora başvurur. Ancak, GÖRH''lü hastaların yüzde 40''ı tek başına öksürük yakınması ile de doktora başvurmaktadırlar." ''Reflü hastalığı yemek borusu dışında, laranjit, diş erozyonu, larink kanseri, otit, sinüzit, bronşit, astım, pnomoni gibi hastalıklarda oluşturabilmektedir'' diyen Şeref Eren, endoskopi, radyolojik görüntüleme ile teşhise gidebileceğini anlattı. Müzmin öksürük oluşmasında reflünün rolü olduğu düşünülüyorsa reflünün tedavisinin öksürüğün düzelmesini sağlayacağını belirten Eren, "Hastaların yaşam stilini düzenlemesi tedavi yapılacak en önemli yaklaşımdır. Kahve, mayalı alkollü içecekler, asitli, baharatlı, kızartmalı yiyeceklerden uzak kalması, yatmadan önce yemek yeme alışkanlıklarından vazgeçmesi, sigara kullanmaması, yatak başını yükselterek yatması, doktorun yasakladığı bazı ilaçları kullanmaması, kilolu ise ideal kilosuna getirilmesi alınacak ilk önlemlerdir. Bunlarla düzelmezse, ilaçlara başvurulup proton pompo inhihtoru dediğimiz ilaçlar asit salgılamasını baskılan en güçlü ilaçlar olup, bunları tedavi kullanmaktayız" dedi.

Eren, anti reflü tedaviden sonra yüzde 83 oranında öksürüğün düzeldiğinin görüldüğünü ifade ederek, "Öksürüğün düzelmesinden 3 ay daha tedaviye devam edilmesi ve azaltarak kesilmesi gerekir. Tedavi kesildikten sonra öksürük tekrar başlayabilir. Bu nedenle aralıklarla ve uzun süreli anti reflü tedavi gerekebilir" şeklinde konuştu.