‘Rehinecilerin taleplerini kabul etmeyeceğiz’

ABD ordusundan bir sözcü, Irak'ta görev yapan gazeteci Jill Carroll'u kaçıranların isteklerine teslim olmayacaklarını açıkladı.

ABD’li gazeteci Carroll’un El Cezire televizyonunda Iraklı kadın mahkumların serbest bırakılması çağrısı yapan yeni bir bant kaydının yayınlanmasının ardından Irak’ta görev yapan ABD birliklerinin sözcüsü Yarbay Barry Johnson, “teröristlerin taleplerini kabul etmeyeceklerini” belirtti.

Reuters’a konuşan Johnson, ABD güçlerinin sorunu mümkün olduğunca çabuk çözmek için Iraklı yetkililerle birlikte çalışmaya devam ettiğini kaydetti. Sözcü, bu amaçla Iraklı sakerlerin bazı evlere baskınlar düzenlediğini de ifade etti.

Geçen hafta 5 Iraklı kadın mahkumu serbest bırakan ABD güçleri, bunun Carroll’u kaçıran rehinecilerin talepleriyle ilgili olmadığını belirtmiş ve hala 4 Iraklı kadın tutuklunun ellerinde olduğunu açıklamıştı.

El Cezire’nin yayınladığı ve 28 Ocak tarihli görüntülerde, ağladığı anlaşılan Carroll’un sesi duyulmuyordu. El Cezire televizyonunun sunucusu, 7 Ocak’ta Bağdat’ta kaçırılan Carroll’ın bu görüntülerde Amerikan ordusundan ve Irak İçişleri Bakanlığı’ndan Iraklı tüm kadın mahkumları serbest bırakmasını istediğini ve ancak bu şekilde serbest kalabileceğini söylediğini bildirmişti.