Rehn olgun bir insandır

Başbakan Erdoğan, "Olli Rehn, olgun bir insandır. Süreci olumsuz etkileyecek bir davranış içerisine girmez" dedi.

Erdoğan, “Ben Rehn’den bunu duymadıkça, değerlendirmeyi uygun bulmuyorum. Çünkü Rehn, köşeli bir insan değildir. Olgundur. Ve bu değerli dostum bu tür köşeli ifadelerle şu anda gayet güzel bir şekilde yürüyen, tarama ve müzakere sürecini olumsuz etkileyecek bir davranış içerisine girmez.” dedi.
Başbakan Erdoğan, Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplandırdı.Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik yapısının bozulmasına yönelik faaliyet içerisinde bulunanların olup olmadığına yönelik bir soru üzerine “Hiç kimse ülkenin ekonomisini sarsmanın kişisel gayreti içerisinde bulunmaz, bulunamaz, bulunmamalı. Ben böyle bir şeyin olmasına ihtimal vermiyorum Fakat çözümler noktasında daha fazla kendimizi yorarsak el ele verirsek öyle sanıyorum ki bu küresel dalgalanmaları çok daha çabuk, çok daha kısa zamanda aşarız.” dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin Olli Rehn’in müzakerelere ilişkin açıklamalarını hatırlatması üzerine şöyle konuştu: “Ben Rehn’den bunu duymadıkça, değerlendirmeyi uygun bulmuyorum. Çünkü Rehn, köşeli bir insan değildir. Olgundur. Bu konuda hassasiyetleri hep çözüme yöneliktir. Ve bu değerli dostum bu tür köşeli ifadelerle şu anda gayet güzel bir şekilde yürüyen tarama ve müzakere sürecini olumsuz etkileyecek bir davranış içerisine girmez. Kaldı ki biz bu konuda her zaman düşüncemizi söylüyoruz. Türkiye olarak biz tarama ve müzakere sürecinde atılması gereken adımları attık, atıyoruz. Ve yapılması gerekenleri yapıyoruz. Şu anda taramalarda bildiğiniz gibi bin 200 görevli arkadaşımız vazife yerine getirdi. Bu süre içerisinde bilim araştırma faslının açılış kapanışı bitti. Şimdi sırada eğitim kültür faslı var.”