Reinauer; ‘Başörtü tartışmaları gerekliydi’

Kreuzberg-Friedrichshain Belediye Başkanı Cornelia Reinauer, son zamanlarda yapılan başörtüsü tartışmalarının konunun aydınlatılması için gerekli olduğunu belirtti.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg-Friedrichshain’ın belediye binasında ‘Demokrasiyi tehlikeye atan fenomenler’ konulu basın toplantısı düzenleyen belediye başkanı Cornelia Reinauer, kamuoyunda başörtü meselesinin açık bir şekilde tartışılmasının avantajlı olduğunu belirtti.

Reinauer, “Başörtüsü konusunda herkes fikirlerini ve düşüncelerini açık ve net belirtmeli. Ancak bu şekilde insanların kafasında oluşan soru işaretleri çözülmüş olur. Tartışmalar aynı zamanda birilerinin sürekli ortaya attıkları ‘paralel toplumunun’ varlığının doğru olmadığını ispat edilmiş olur.” dedi.

İslam hakkında da çalışmalar yaptıklarını söyleyen Reinauer, yapılan çalışmalarda ilk etapta İslami kuruluşlardan pek istifade edemedikleri ama uzun bir çalışmadan sonra İslami kuruluşların da çalışma gruplarında yer aldıklarına sevindiğini dile getirirken, “Herkes kapalı kapıların arkasında İslamiyet hakkında konuşuyor. Buna benzer konuşmalar demokrasi adına hiçbir faydası yok. İslamiyet hakkında bir araya gelerek müzakere etmeliyiz. Demokrasi bu konuların çözülmesi için güzel bir platform.” dedi.

Bazı göçmen gençlerinin Yahudiler hakkında olumsuz düşünceye sahip olduklarını belirten Reinauer, “Salamon Yüksekokul (FH) yapmış olduğu bir araştırmada bir grup göçmen genç üzerinde araştırmada Yahudilik hakkında neler düşündüklerini araştırdı. Gençlerin bu konuda vermiş oldukları cevaplar hiçte iç açıcı değildi. Buna benzer düşünceler demokrasiyi zedeliyorlar ve ancak açık bir şekilde bu konular tartışılırsa çözüme ulaşılabilinir.”şeklinde konuştu.

Aşırı Sağ Mobil Danışma Derneği’nden (MBR) Koray Yılmaz-Günay ise bu proje kapsamındaki çalışmalarında bilhassa aşırı sağ konusunda halkı aydınlatacaklarını belirtti. Yılmaz-Günay, aşırı sağ saldırısına uğrayan vatandaşlara yardım etmek istediklerini söyledi.