‘Rekabet THY’nin büyümesine katkı sağlıyor’

Almanya'nın başkenti Berlin'deki Uluslararası Turizm Borsası-Berlin (İTB Berlin)'e katılan Türk Havayolları(THY) Genel Müdürü Temel Kotil özellikle Türkiye'deki rekabetin kendilerinin büyümesine ve hizmet kalitesinin artmasına katkı sağladığını söyledi.

Kotil, “72 yıllık bir şirketiz. Yurtdışında zaten birçok rakibimiz vardı. İç hatlarda da özel şirketlerin piyasaya girmesiyle bu alanda da ciddi bir rekabet oluştu. Rekabet bize yarıyor. İç hatlardaki rekabet bize işimizi daha iyi yapmamız konusunda bizi teşvik etti. Aynı zamanda bir kapasite problemi vardı ve bununda çözümüne katkı sağladı. Ben bu rekabetten dolayı çok mutluyum. Çünkü bu bizim iç hatlardan düşündüğümüzün çok ötesinde büyüdük. Geçen yıl iç hatlarda 7 milyon yolcu taşıdık. Bu sayı bir önceki yıla göre yüzde 30 daha fazla. Dış hatlarda da benzer bir gelişme kaydettik.” dedi.

THY’nin şu anda 88 olan uçak sayısıyla hizmet verdiklerine değinen Kotil THY filosunun hızla genişlediğine işaret ederek, “Biz uçakları her gün sayıyoruz. Bu gün 88, her gün verdiğimiz siparişler geliyor. Ağustos sonu itibariyle 105 uçağa ulaşacağız. Bu bizim için güzel bir sayı bunu dört gözle bekliyoruz. 2008 yılında ise bu rakam 130’a çıkacak. Uluslararası alanda en iyilerden birisi olduğumuzu ispat edeceğiz.”dedi.

KUŞ GRİBİ VAKALARI GÖRÜLDÜĞÜNDE BİZ TAVUK İKRAMINA DEVAM ETTİK

Kuş gribi konusunun da abartıldığından yakınan Kotil, ancak bunun kendileri açısından çok etkili olmayacağını ifade ederek, “Türkiye’de kuş gribi olduğunda bile biz tavuk ikramına devam ettik. Çünkü bunun bir sakıncası yok. Bir ülkede birkaç noktada kuş gribi çıkması orayı tehlikeli kılmaz. Ama özellikle Almanya’da kıyametler koparıldı. Hala dergilerde o günlerdeki resimlerimizi görüyoruz. Bu çok talihsiz bir olay.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Kotil Almanya’da yaşayan 3 milyona yakın vatandaşımıza hizmet vermekten dolayı memnuniyetini dile getirerek, “THY olarak hedefimiz yalnızca hacim büyütmek değil. Aynı zamanda servis kalitesini arttırmak ve bilet fiyatlarını da aşağıya çekmek. Türkiye’ye yakışan bir havayolu THY’den daha büyük olması gerekiyor.”dedi.

Geçtiğimiz yıl Hollanda’da başlayan ve diğer bazı Avrupa ülkelerine de yayılan Onur Air’e getirilen yasağı da sert bir şekilde eleştiren THY genel müdürü Kotil, bunun çok üzücü bir durum olduğuna işaret ederek bu alanda yetkili kurumların olduğunu ve bir hükümetin bunları aşarak bu konuda yasak getirmesinin doğru olmadığını söyledi.