‘Reklam ajansları ABD’nin güdümünde’

Televizyonum CHP’nin emrinde’ sözleriyle tepki toplayan Tuncay Özkan, Türkiye’de reklam piyasasının 5 büyük Amerikan şirketi tarafından yönlendirildiğini iddia ederek, Aydın Doğan’a da sataşmada bulundu.

“Televizyonum CHP’nin emrinde” sözleriyle medya ve siyaset dünyasının tepkisini çeken Özkan, reklam şirketlerine de ağır eleştiriler getirdi. Türkiye’deki reklam piyasasının 5 büyük Amerikan şirketi tarafından yönlendirildiğini iddia eden Özkan, bu kurumların Kanaltürk’e reklam vermediklerini savundu. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’ın da, bu ajansların önünde eğildiğini öne süren Özkan, “Bu beşi, kimi istiyorsa o yaşıyor.” dedi.

Tuncay Özkan’ın “Televizyonum CHP’nin emrinde” dediği CHP toplantısının yankıları devam ediyor. Kanaltürk’ün sahibi olduğu iddia edilen Özkan, bu toplantıda reklam ajansları hakkında ilginç iddialarda bulundu. Özkan, reklam pastasından kimin ne kadar pay alacağına 5 büyük reklam şirketinin karar verdiğini belirterek, “Biz tırnaklarımızla kazıya kazıya reklam almaya çalışıyoruz.” diye konuştu. Kanaltürk’ün şu anki reklam gelirleri hakkında bilgi veren Özkan, 1,5 yılda elde ettikleri miktarın 3,5 milyon dolar olduğunu aktardı. Özkan, reklam şirketlerinin ana haber bültenini kısmaları ve magazine yer açmaları halinde 15 milyon doları garanti ettiklerini öne sürdü. Kanaltürk Televizyonu’na ayda 1 milyon dolar masraf yaptıklarını ifade eden Özkan, “Oysa bizim 30 milyon dolar reklam geliri elde etmemiz gerekiyor. Ama getirmiyorlar, vermiyorlar. Yaşamayın diyorlar. Öl, yok ol diyorlar.” şeklinde konuştu. Özkan, Kanaltürk’e çok ucuz fiyatlarla reklam verilmek istendiğini ise çarpıcı cümlelerle anlattı. Kanaltürk’e bir dolar veya 75 centten reklam verilmek istendiğini bildiren Özkan, “Neredeyse bizim sokağın başındaki ayakkabı boyacısı çocuk bile bize reklam verecek.” ifadelerini kullandı. Konuşması esnasında dinleyicilerin sorularına da cevap veren Tuncay Özkan, ‘OYAK’ın desteği var mı?’ sorusuna ise şu cevabı verdi: “OYAK’ın hiçbir desteği yok. Bana sadece 17 bin dolarlık reklam sponsorluk desteği veriyor. Sadece ismi görünsün diye koyuyorum.” Özkan, Eti’nin de Kanaltürk’e 200-250 bin dolarlık destek verdiğini açıklarken, sözlerini şöyle bitirdi: “Medyadaki şu an yaşanan pisliği temizlemenin bir tek yolu var: O da iktidara gelmek.”