Reklam sütunlarına bere giydirildi

Almanya'da devlet tarafından teşvik edilen eski bina restorasyonlarıyla ilgili bir projenin tanıtımı ilgi çekiyor.

Almanya’da devlet tarafından teşvik edilen eski bina restorasyonlarıyla ilgili bir projenin tanıtımı için, başkent Berlin’deki ana tren garının önündeki reklam sütunlarının üzerine kırmızı boyalı halatlardan yapılmış büyük kar şapkası maketleri konuldu.

Sütunların önünde bugün projeyi tanıtan Almanya Ulaştırma Bakanı Wolfgang Tiefensee, eski binaların restorasyonu için teşvik sağladıklarını hatırlatarak, bununla enerji kaybının önlenmesini ve enerji tasarrufu yapmayı ve çevreyi korumayı amaçladıklarını söyledi.

Tiefensee, teşviklerle ilgili bir dizi proje hazırladıklarını belirterek, hükümet olarak yüzde 20 oranında enerji tasarrufu yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Reklam sütunlarının çevrelerine yapıştırılan afişlerde de vatandaşlardan “paralarını sokağa atmamaları” istenerek, devlet teşvikli restorasyonlarla hem enerji tasarrufu yapılacağı, hem çevrenin korunacağı, hem de iş yeri yaratılacağı ifade edildi.

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin “www.energie-fuer-morgen.de” adlı internet sayfasından yararlanabileceği bildirildi.