Reklam Yönetmeligi’ne aykiri levhalar sökülüyor

Antalya Büyüksehir Belediyesi, görüntü kirliligine yol açan, is yerlerine ait reklam tabelalarinin Reklam Yönetmeligi'ne uygun hale getirilmesi çalismalarina devam ediyor.

Antalya Büyüksehir Belediyesi tarafindan Reklam Yönetmeligi çerçevesinde ocak ayinda baslatilan çalismalarin ilk etabinda, kaldirim, refüj ve elektrik direklerine konulan levhalar ile ilgili çalisma yapti. Bu süre zarfinda elektrik direkleri üzerinde bulunan 161, kaldirim ve refüjlerde bulunan 514 pano büyüksehir ekiplerince söküldü.

Büyüksehir belediyesi simdide ikinci etap çalismalari kapsaminda, isyerleri üzerindeki reklam levhalarinin düzenlenmesine yönelik olarak iki bölümlü bir çalisma baslatti. Çalismalarin ilk bölümünde; Konyaalti, Cumhuriyet, Ali Çetinkaya caddeleri ve Kalekapisi’nda 325 isyerine ihbar ve tutanak teblig edildi ve reklam panolari yönetmelige uygun hale getirildi. Adnan Menderes ve Yener Ulusoy bulvarlarinda ise 293 isyerine ihtar verildi. Yine bu çerçevede 268 isyeri panosu yönetmelige uygun hale getirildi.

Çalismalarin ikinci bölümünde, 100. Yil Bulvari ve Güllük Caddesi üzerinde yapilan çalismalarla basladi. Bu çerçevede 100. Yil’da 222, Gülük Caddesi’nde ise 176 isyerine ihtar verildi. Gerekli düzenlemeyi yapmayan 100. Yil’da 18, Gülük Caddesi’nde 19 isyerinin levhalari Büyüksehir Belediyesi tarafindan sökülmeye baslandi.

Sehirde görüntü kirliligi olusturan isyerlerine ait reklam levhalarinin düzenlenmesi amaciyla 13 Eylül .2004 tarihli Büyüksehir Belediyesi Meclisi karariyla yürürlüge giren Reklam Yönetmeligi geregince, reklam levhalarinin zemin katlarda is yeri kullanim alaninin yüzde 15’i kadar, zemin üstü katlarda ise 50×70 santimetre ebatinda olmasi gerekiyor.