Reklami yasak ama alkol kullanma yasi 11

ISTANBUL - Türkiye Yesilay Cemiyeti’nin yaptigi bir arastirma; sigara, alkol ve uyusturucu kullanimi ile ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu.

Ayrica lise ögrencilerinin yüzde 24’ü belirli araliklarla alkol tüketiyor. Bir yil önce yapilan arastirmada ise alkol kullanma yasi 13, uyusturucu kullanma yasi 14 olarak kayitlara geçmisti. Uzmanlar, özellikle içki konusunda tehlikeli bir tirmanisin yasandigini ifade ederek reklam yasagi olmasina ragmen TV dizilerinde ve magazin programlarinda gizli reklam yolu ile gençlerin alkole özendirildigine dikkat çekiyor. Türkiye Yesilay Cemiyeti Baskani Mustafa Necati Özfatura da, bir yil içerisinde alkol kullanmanin iki yas düsmesini ‘çok vahim bir durum’ olarak niteliyor. Türkiye’de 1996 yilina kadar sürekli artis gösteren alkol tüketimi, reklam yasaginin gelmesi ile durmustu. Ancak yasagin gizli reklamlarla delindigi ve alkol tüketiminin yeniden artmaya basladigi belirtiliyor. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tuncer, filmlerde alenen içki tüketilerek reklam yasaginin delindigini kaydederek, “Topluma mal olmus sanatçilarin içki kadehi ile TV ekranina yansimasi yanlis. Bu, bir özenti yaratir.” diyor.

Alkol ile sigara üreticilerinin paralel çalistigini ifade eden Tuncer, “Bu iste büyük bir rant var. Çünkü ikisinin tüketimi birbirini körüklüyor. Alkolcüler içki reklami ile sigaraya da alan sagliyor. Bunlar gizli tuzak.” ifadelerini kullaniyor. Türk Egitim-Sen Genel Baskani Suayip Özcan, çocuklarin ders çikislarinda alkol satan yerler ve kisilerle karsilastigina isaret ederek, okul etrafinda alkol satisinin yasaklanmasi gerektigini vurguluyor. Egitim Bir-Sen Genel Baskani Ahmet Gündogdu da mezuniyet törenleri adi altinda bas gösteren alkol kullanma egiliminin ilkögretimin birinci kademesine inmesini ‘kirmizi alarm’ olarak nitelendiriyor. Televizyon dizilerinde alkol kullanmayi özendirici sahnelerin yer aldigini belirten Egitim-Sen Genel Baskani Alaattin Dinçer ise RTÜK’ün bu tür dizilere müdahale etmesi gerektigini ifade ediyor.

Içki denetimi, Tarim Bakanligi ve il özel idarelerine veriliyor

Alkol kullanma yasinin 11’e inmesi hükümeti de harekete geçirdi. Hükümet, içki üretim, dagitim ve satisina yeni düzenleme getiriyor. Hazirlanan taslaga göre içki satan tesisler ruhsatlarini her yil yenileyecek. Sektörün denetimi Tarim Bakanligi ile il özel idarelerine devredilecek. Alkollü içki satmak isteyenler hem belediyeden hem de il özel idaresinden ruhsat alacak. Üretim izinleri bes yil geçerli olacak. Üretici ve ithalatçi firmalar, satis raporlarini bildirecek ve bunlara göre hizmet bedeli ödeyecek. Bira ve sarap üretenler disindaki firmalarin yilda en az 1 milyon litre kapasiteli entegre tesis kurmalari sart olacak. Ruhsat verilemeyecek isyerlerindeki “internet kafe, bezik ve briç salonlari”na “ve benzeri isyerleri” ifadesi eklenecek. “Satis mahallinde adil teshir imkâni” ifadesi yerine “Alkollü içkiyi özendirici kampanyalar düzenlenemez” hükmü getirilecek. Tesis kurma izni almadan içki üreten veya bunlari bulunduranlar hakkinda bir yildan üç yila kadar hapis cezasi ve 5-10 bin YTL adli para cezasi uygulanacak. Izinsiz içkiyi piyasaya sunanlar üç yildan bes yila kadar hapis cezasi alacak. Baska firma tarafindan piyasaya sürülen ürünü taklit edenler, üç yildan alti yila kadar hapisle cezalandirilacak. Alkollü içkilerin üretimi, ithalati, ihracati, dagitimi ve satisi konularinda Bakanlar Kurulu iki ayri yönetmelik çikaracak.

Gençleri içkiden korumak anayasal görev

Anayasa’nin “Gençligin korunmasi” basligini tasiyan 58. maddesinde “Devlet, gençleri alkol düskünlügünden, uyusturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü aliskanliklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alir.” hükmü yer aliyor. Sporun gelistirilmesiyle ilgili 59. maddede ise her yastaki Türk vatandaslarinin beden ve ruh sagliginin gelistirilmesine iliskin tedbirlerin alinmasi gerektigi vurgulaniyor. Anayasa devlete ailenin huzur ve refahi ile anne ve çocuklarin korunmasi görevini de veriyor. Ayrica alkollü içeceklerle ilgili 4250 sayili kanunda ögrenci yurtlari, spor kulüpleri, egitim kurumlari, kahvehane, pastane, bezik ve briç salonlarina alkollü içki ruhsati verilmeyecegi belirtiliyor. Yasaya göre 18 yasindan küçüklere alkollü içecek satilmasi, her çesit alkollü içkinin televizyon, kablolu yayin, radyo ve kamu yayin araçlariyla reklaminin yapilmasi da mümkün degil.