Rekor büyüme

TÜRKİYE, kişi başına düşen milli gelirde de büyük bir artış yaşadı. 2004’te 4 bin 172 dolar olan kişi başına gelir, 836 dolar artarak ilk defa 5 bin dolar sınırını aştı ve 5 bin 8 dolara yükseldi.

Dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında bulunan Türkiye, 2005 yılını da beklentilerin üzerinde bir büyüme rakamıyla tamamladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2005 yılında Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) yüzde 7.6, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yüzde 7.4 arttı. Büyümede hükümetin hedefi yüzde 5 olarak belirlenirken, piyasa çevreleri, yüzde 5.8’e ulaşılacağını tahmin ediyordu. Beklentilerin çok üzerine çıkan ve tarihi rekorlar kıran büyüme hızı, 2005’in son 3 aylık döneminde yüzde 10.2 oldu ve yıl ortalamasında büyümeyi yüzde 7.6 olarak gerçekleştirdi. Bu, ekonomik krizin ardından hızla toparlanan Türkiye’nin 16 çeyrekte üst üste büyüyerek kırılması zor bir rekora daha imza attığının da göstergesi oldu.

Milli gelir 5 bin 8 dolar
Türkiye, kişi başına milli gelirde de rekor seviyeye çıktı. 2004’te 4 bin 172 dolar seviyesinde olan kişi başına gelir geçen yıl yüzde 20 artarak 5 bin 8 dolara yükseldi. Kişi başına gelir ilk kez 5 bin dolar düzeyini aştı. Sektörlere bakıldığında, inşaat sektörü yıllık yüzde 21,5 ile en hızlı büyüyen sektör oldu. Onu yüzde 12,2 ile ithalat vergileri, yüzde 8,8’le ulaştırma ve haberleşme, yüzde 7,4 ile ticaret sektörleri izledi. Tarım ise, yılın son çeyreğinde yüzde 0.1 daralmasına rağmen, yıllık bazda yüzde 5,6 arttı. Sanayi sektörü de yüzde 6,5 büyüme kaydetti.

Hızlı ve sağlıklı büyüme
Devlet Bakanı Ali Babacan, 2005 yılı için belirlenen yüzde 5’lik büyüme hedefinin, tıpkı 2003 ve 2004 yıllarında olduğu gibi aşıldığını, ayrıca Türkiye ekonomisinin, tarihinde ilk kez 16 çeyrek aralıksız büyüyerek yeni bir rekora daha imza attığını kaydetti. Geçen 3 yılda büyümenin özel sektör yatırımları kaynaklı artmasının, hem Türkiye’nin büyüme potansiyelini yukarı doğru çektiğini hem de gelecek dönemlerdeki üretim kapasitesini artırarak büyümenin sürdürülebilirliğini destekleyen çok önemli bir gelişme olduğunu bildirdi.

İnşaat ve tarımın önemi
Son dört yıldır yüzde 8,2 artan sanayi kesiminin katma değerinin, üretim yönünden büyümeyi destekleyen en önemli sektörlerden biri olduğunu belirten Babacan, hizmetler sektörünün önemine işaret etti. Ticaret sektörünün son 4 yılda yüzde 9.8 daha fazla performans gösterdiğini belirten Babacan, inşaat sektörünün yüzde 21.5 reel büyümeyle rekor kırdığını, bu sektörün birçok sektörün de lokomotifi olduğunu dile getirdi. Bakan Babacan, tarım sektöründe son 2 yıldaki gelişmelerin sektörü daha istikrarlı hale getirdiğini de bildirdi.

Kişi başına 15 bin dolar!
Türkiye’nin son 3.5 yıl içinde, tarihinde görülmemiş bir fırsat yakaladığını, hükümetin, bu eşsiz fırsat ortamının kaçırılmaması, heba edilmemesi için, bugüne kadar gösterdiği kararlılık ve duyarlılığı devam ettireceğini ifade eden Bakan Babacan, 3.5 yıl önce hayal gibi görünen kişi başına 5 bin dolar milli gelirin bugün aşıldığını kaydetti. Türkiye’nin 10 bin dolar, 15 bin dolar seviyesini aşmaması için hiç bir neden bulunmadığını bildiren Bakan Babacan, “Bu hedeflerin de yakalanması için hükümetimiz, para politikaları ve mali disiplinden taviz vermeyecek, Türkiye’yi yeni rekorlarla, tarihi başarılarla buluşturmaya devam edecek” dedi.
Maliye Bakanı Unakıtan’da 2005 yılı büyüme hızının Türkiye’nin ne kadar güzel noktada olduğunu kaydetti.

Şener: % 25 daha fazla çıkabilirdi”
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2005 yılındaki yüzde 7,6’lık büyümenin, Türkiye ekonomisinin dinamikliği ve rekabet gücünden kaynaklandığını söyledi. Büyüme hızının, programda hedeflenen yüzde 5’in oldukça üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Şener, tarımda yüzde 1.7 küçülme beklenirken yüzde 5.6 büyüme gerçekleştiğini, hizmetlerin beklenenin 2 katı büyüyerek yüzde 8.2’ye ulaştığını kaydetti. Kişi başına gelirin 5 bin doları aşmasının da sevindirici olduğunu vurgulayan Şener; “AB standartlarında hesaplama yapıldığında rakam yüzde 25 daha büyük çıkabilir” dedi.

Bolat: Güzel bir sürpriz
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bolat, 4 yıl üst üste sürdürülebilir büyüme oranı sağlmandığını bildirdi. Pakistan’da gerçekleştirdiği gezi sonrasında güzel bir sürpriz olduğunu belirten Bolat, “Hükümet 5 hedefledi, biz 6 bekliyorduk. Bunun dü üzerinde gerçekleşti. Tarımın, ihracatın, nihai tüketimin çok önemli rolü oldu” diye konuştu.

Vorkink: AB’yi 5’e katladınız
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, 2005 rakamlarının, Türk ekonomisinin son yıllarda belirgin bir büyüme kaydettiğini gösterdiğini söyledi. Gayri Safi Milli Hasıladaki (GSMH) yüzde 7,6’lık artışın, beklenenden yaklaşık yüzde 50 ve Avrupa Birliği’ndeki ortalama büyümenin yaklaşık beş katından daha fazla olduğunu belirten Vorkink, artan faiz oranı ve petrol fiyatları gibi uluslararası belirsizliklerin yaşandığı dönemde bile ekonominin geldiği seviyenin, Türkiye’nin gücünü gösterdiğini söyledi. Kişi başına gelirin ilk kez 5 bin doları aşmasına işaret eden ve Türkiye’de yüksek seviyede yatırım nedeniyle daha yukarılara çıkaracağını beklediğini söyleyen Vorkink, “Bu etkileyici sonuçlar hükümetin programı netlikle işlediğinin en iyi göstergesi” dedi.

Küçük: Olumlu ama cari açık da var
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, büyümenin 2005’in son çeyreğinde çok yüksek çıkması, yıl bazında büyümenin yüzde 5 beklenirken yüzde 7.6 gibi yüksek bir rakama ulaşmasının çok olumlu gelişme olduğunu söyledi. Küçük, “Ancak bu büyümenin yüksek bir cari açıkla elde edildiğini unutmamak gerek” dedi. 2005’te yüzde 7.6 büyümeden sonra 2006’da yüzde 5 büyüme elde etmenin oldukça zor olacağını da iddia eden Küçük, ithalatla, başka ülkelerin istihdamına katkı sağlandığını, yatırımların artırılmasıyla sürdürülebilir büyüme gerçekleşeceğini kaydetti.

Çağlayan: Hedef 1 trilyon dolar gelir
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, 2005 yılında Türkiye’nin büyüme hızının yüzde 7,6 olarak gerçekleşmesinin, “hükümetin büyümeyi kontrol etmekte zorlandığının göstergesi olduğunu” söyledi. Kişi başına gelirde de Türkiye’nin 5 bin dolarlık psikolojik sınırı geçtiğine dikkat çeken Çağlayan, “Büyüme tamamen özel sektör eliyle yapıldı. Özel sektör kendine iyi bir pay çıkarmalı. Büyüme iyidir, büyümeden korkmayalım ama inip çıkan büyüme değil, sürdürülebilir büyümeden yanayım. Milli gelir konusunda da 6-7 yıl içerisinde 1 trilyon dolarlık hedef vardır” dedi.