Rekor denemesinde musluklardan bal aktı

Sofya'da bal yiyerek yaklaşık 30 bin kişi Guinnes rekoruna imza atmayi denedi. 12 saat zarfında tüketilen kovan ürünü, varillere doldurularak musluklan akıtıldı.

Sofya Belediyesi ve Bal Dünyası Vakfı’nın üstlendiği rekor denemesinde 20 bin 15 gram ağırlığında paket ballar, 10 bin kavanoz ve 6 büyük musluklu varil kullanıldı. Girişte herkese küçük paketlerde bal dağıtıldı. Rekora katılabilmek için az miktarda verilen balı yemek en önemli şartlardan biriydi. Ürünü tükettikten sonra ise her katılımcıya rekora katıldığını kanıtlayan belge verildi.

Bal Dünyası Vakfı Başkanı Rumen Milev, gerçekleştirdikleri organizasyonla gayenin sadece rekora girmek değil aynı zamanda ülke genelindeki üretimi teşvik etmek olduğunu aktardı. Milev, “Bal Dünya Rekorlar Kitabı” (Honey World Record Book) ismiyle çıkacak kitap, kovancılar ve her türlü enteresan demeyi yapmak için açık olacağını belirtti. Bu arada, Sofya’da yıllık olarak bal festivali düzenlenecek.

Bulgaristan her yıl ortalama 8-10 bin ton bal üretiyor. Bundan yarıdan fazlası AB, ABD, Japonya ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor. Bulgaristan geçen sene 30 bin kişinin katılımı ile en uzun milli oyun olan Horo’yla Guiness kitabına girmişti.