Rekor yağış sevindirdi

Konya ve bölgesinde, yağışların beklenenin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle, göl, baraj ve depoların su seviyesinin oldukça arttığı bildirildi.

Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy, yaptığı açıklamada, kendilerinin ”yağmur yılı” olarak ifade ettikleri her yılın Ekim ayı ile bir sonraki yılın Eylül ayı arasındaki zaman diliminin göl, baraj ve depoların yoğun miktarda su aldığı dönemler olduğunu belirtti.

2005 yağış yılı kurak geçmesine karşın 2006 yağış yılının başlangıcında, etkili olan kar yağışı ve yağmurun oldukça sevindirici olduğunu ifade eden Yiğitsoy, şunları kaydetti:

”Elimizdeki verilere göre 2005 yılının Aralık ayı sonu itibariyle bölgemizde metrekareye 113 milimetre yağış düştü. 2005 yılı Aralık ayı itibariyle metrekareye düşen yağış miktarında 72 yıllık ortalamayı aşmış durumdayız. Bu bir rekordur. Çünkü istatistiki verilerin tutulmaya başlanıldığı 1929 yılından 2002 yılına kadar olan sürede yağış ortalaması 102 milimetredir. 113 milimetrelik yağış rekoru, 2006 yağmur yılının iyi geçeceğini gösteriyor. Umuyoruz ki yağış döneminin sonuna kadar 72 yıllık rekorun çok daha üzerine çıkacağız.”

Yiğitsoy, Konya, Aksaray ve Karaman’daki göl ve barajlar ile sulama depolarının yağışların iyi olmasından olumlu etkilendiğini vurgulayarak, 15 Ocak itibariyle Beyşehir Gölü’nde su hacminin 2 milyar 794 milyon 300 bin metreküp, Apa Barajı’nda 6,5 milyon metreküp, Karaman Gödet Barajı’nda 18,6 milyon metreküp ve Aksaray Mamasun Barajı’nda 27,4 milyon metreküp su bulunduğunu kaydetti.

Yurt genelinde olduğu gibi Konya ve çevresinde de son günlerde etkili olan kar yağışının göl, baraj ve sulama depolarının karla dolmasını sağladığını belirten Yiğitsoy, ”Bu karlar birkaç ay içinde ancak su haline dönüşebilir. Birkaç ay sonra göl ve barajlarımızdaki su seviyelerinin daha da yükseleceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yiğitsoy, etkili olan kar ve yağmurun yeraltı suyu seviyelerini artıracağını, ancak bölgede yıllardır azalan yeraltı sularının normal seviyesine ulaşmasının yıllar sürebileceğini sözlerine ekledi.