Rektör AK Parti il başkanı gibi

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Tunceli Üniversitesi rektörünü AK Parti il başkanı gibi davranmakla suçladı

Partisinin 33’üncü Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere Tunceli’ye gelen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Hükümet, Ovacık Kaymakamı ve Tunceli Üniversitesi Rektörü’ne yüklendi.

Tunceli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Divan başkanlığını MYK üyesi Ali Kılıç’ın yaptığı kongrede açıklama yapan Milletvekili Muharrem İnce, Ovacık Kaymakamı’nın yaşlılık yardımı verirken vatandaşları sindirmeye çalıştığını söyledi.

İnce, “Ovacık Kaymakamı yaşlılık yardımı verirken, ‘senin çocuğun şöyle’ deyip insanların yaşlılık yardımlarını engellemeye çalışıyor. Onları dizayn etmeye ve kontrol etmeye çalışıyor. Bu kürsüden uyaralım, Sayın Kaymakam sen benim takibim altına girdin sakın, devletin verdiği üç kuruş parayı vermemek için bahaneler uydurma ve sindirmeye kalkma.” dedi.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül zamanında atanan rektörlerin tercihlerine uyma kuralına göre bakıldığında önemli farklar görüldüğüne dikkat çeken İnce, “Ahmet Necdet Sezer döneminde sürekli böyle eleştiriler olurdu. ‘Rektör atamalarında üniversiteden aldığı oylar pek dikkate alınmaz.’ denilirdi. Bu yüzden AKP’liler Sezer’i eleştirirdi. Ben de bu doğru mu? diye araştırdım. Sayın Sezer 119 rektör atamış ve 95’i üniversitelerin tercihine uymuş. Sayın Abdullah Gül’ün atadığı rektörlerde ise üniversitelerin tercihlerine uyma oranı yüzde 33. Yani hiç seçimi kayda almamış. İşte bunu kaide almadıklarından bir tanesi de yeni kurulan üniversitelerden biri Yalova ve Tunceli’dir.”dedi.

“TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ KENDİNİ AK PARTİ İL BAŞKANI GİBİ HİSSEDİYOR”

Tunceli Üniversitesi rektörünün Tunceli’yi dizayn etmeye çalıştığını söyleyen İnce, “Zaman zaman ikili sohbetlerde kamuoyunda bunu duydum. Sayın Rektör diyor ki, ‘Tunceli solculuktan vazgeçsin, ben de cumhurbaşkanına söyleyeyim şu barajları engelleriz.’Böyle bir mantık olur mu? Sen sıkıyönetim komutanı mısın? Bir ilin irfan yuvasının rektörü müsün? Siyaset ile bu kadar iç içe AKP’nin il başkanı gibi kendini hisseden Sayın rektöre de diyorum ki, ben 8 yıldır CHP adına Milli Eğitim Komisyonu’nda görev yapan biriyim. Tunceli 80 senedir solculuktan vazgeçmemiş de bir rektör istedi diye mi vazgeçecek?” şeklinde konuştu

Konuşmasının sonunda CHP seçimlerde başarısız oluşunu kabul ettiklerini, ancak önümüzdeki süreçte yaşanacak seçimlere çok dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan İnce, Türkiye’nin diktatörlüğe sürüklendiğini buna karşı çıkan tek partinin de CHP olduğunu söyledi.

CHP’nin bazı politikalarını beğenilmemesini normal karşılayan İnce, “Ama şunu unutmayınız, önümüzdeki seçim büyük ihtimal Türkiye’de son bir seçim olacaktır. Bundan sonraki seçimler Irak’taki seçimlere, Beşir Esat’ın seçimlerine benzeyecektir. Türkiye’de sivil toplum örgütleri, Fiskobirlik, Futbol Federasyonu, üniversiteler, YÖK ve bütün bilim kurumları gitti. Bir tek yargı kaldı. Yargıda gitti mi bundan sonraki seçimler Baas Partisi’nin seçimleri gibi olur. Ama şuna inanınki Türkiye’de AKP’ye direnen tek kale CHP’dir.” şeklinde konuştu.