‘Rektör Askin gözaltina alinmasi sirasinda kötü muameleye maruz kalmadi’

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlügü (EGM) Sözcüsü Ismail Çaliskan, Yüzüncü Yil Üniversitesi Rektörü Yücel Askin'in gözaltina alinmasi sirasinda kötü muameleye ugramadigini söyledi.

EGM Sözcüsü Çaliskan, “Polis, Askin’i gözaltina alirken kelepçe takmadi. Iki memur Askin’i koluna girerek götürdü. Burada küçük düsürücü veya asagilayici bir durum sözkonusu degildir. Polisin yaptigi hareket normaldir” dedi.
Emniyet Genel Müdürlügü’nde düzenledigi haftalik olagan basin toplantisininda konusan Çaliskan, trafik kazalari nedeniyle ortaya çikan sorunlara Emniyet’in buldugu çözümü açikladi. Vatandaslarin, trafik kazalarina zamaninda müdahale edilmedigi, kaza yapanlarin olay yerinde 2-3 saat trafik ekibi bekledigi ve kaza nedeniyle yollarin tikandigini yönünde sikayetlerinin oldugunu hatirlatan Çaliskan, çözümün motosikletli trafik ekiplerinde oldugunu açikladi. Çaliskan “Mobil ekiplere göre hareket kabiliyeti daha yüksek, tikanan trafikte bile ilerleyebilecek ve kaza olan yere aninda müdahale edebilecek iki kisilik kapasiteye sahip motosikletli ekipler kaza tahkiki ve bilirkisi ekibi olarak görevlendirilecek. Bu ekiplerde fotograf makinesi ve diger gerekli cihazlar bulunacak” dedi. Çaliskan, tek kisilik motosikletli ekiplerin ise maddi hasarli kazalarina aninda müdahale ederek delilleri tesbit edecegini ve yolu açacagini bildirdi. Çaliskan, kaza tesbit tutanaginin ise yol trafige açildiktan sonra yazilacagini müjdeledi. Sözcü Çaliskan, yeni uygulamanin bir genelge ile Il Emniyet Müdürlüklerine bildirildigini, bu alanda görev yapacak personelin egitimine de en kisa süre içinde baslanacagini kaydetti.

Emniyet Sözcüsü Ismail Çaliskan, gazetecilerin sorulari üzerine E. S. isimli ögrencinin Ankara’da kaçirilmasi olayina da degindi. E.S’yi kaçiran sahsin vatandaslarin ihbariyla yakalandigini hatirlatan Çaliskan, bu olay üzerine okul önlerindeki güvenlik önlemlerinin artirildigini ve okullarda görev yapan personelin daha dikkatli olmalari yönünde uyarildigini ifade etti. Okul idarecilerinin daha dikkatli olmalari gerektigini belirten Çaliskan, emniyetin uyarisi ile Milli Egitim Bakanligi’nin okul idarecilerini uyardigini ifade etti. Çaliskan, “Okullara yardim vb. gerekçelerle gelen kisilerin kimliklerine mutlaka bakilmasi, kimliklerin dogrulugunun kontrol edilmesi gerekir” dedi. Okullarin önünde dolasan süpheli sahislarin polise bildirilmesini isteyen Çaliskan, “Tüm görevliler hassas davranmali” dedi.

Ismail Çaliskan, Pakistan’da meydana gelen depremle ilgili olarak EGM’nin de yardim kampanyasi baslattigini ifade etti. Çaliskan, 14 Ekim-30 Aralik 2005 tarihleri arasinda personelden gönüllülük esasina göre para toplanacagini kaydetti.