Rektör Askin’a anjiyo yapildi

VAN - Van 100. Yil Üniversitesi Bashekimi Doç.Dr. Avni Sahin, Rektör Yücel Askin'a sartlarin uygun olmasi sebebiyle anjiyo yapildigini, ancak hala hayati tehlikesinin devam ettigini söyledi.

Istanbul Kosuyolu Hastanesi’nde görevli Prof Dr.Cevat Yakut ile birlikte Doç.Dr. Niyazi Güler, Askin’in anjiyografik incelemesini gerçeklestirdiler. Bütün bu asamalarda Rektör Askin’in kroner arterleri yani kroner damarlarda kan akimi yavas oldugunun tespit edildigini kaydeden Sahin, “Hocamizin sag koroner arter dalinda plak, sola inen arter orta kisminda yüzde 65 oraninda darlik saptandi. Sonuç olarak koroner yavas akimi hizlandirilmak üzere bir tibbi tedavi planlandi. Stent konmasi planlaniyor” dedi. Rektör Askin’in önümüzdeki hafta ilaçla tedavi alacagini belirten Sahin, “Ilaçli tedavinin akabinde ise dar bölgeye standart yerlestirilecek.” diye konustu.

Rektör Askin’in bütün damarlarinin incelendigini belirten Sahin, söyle devam etti: “Kalbin kendi kendini besleyen damarlari incelendi. Iki uzman doktor da ameliyat yapmayacaklarini, bunun için stent takilmasi gerektigine karar verdiler. Hocamizin herhangi bir hastaneye kaldirilmasi söz konusu degil. Hala yogun bakimda. Hayati tehlikesi var. Rektör bizim için durusma degil, bizim için hastadir. Onun sagligiyla ilgili bütün tedavileri yapacaz. Su an bana verilen rapor bu.”