Rektör Aşkın’ın çete davası 23 Şubat’a ertelendi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın ve üniversiteden 8 kişi ile İspanyol Expansion firmasının Türkiye Temsilcisi Mehmet Ümit Ayral'ın çete davasından yargılanması davası 23 Şubat 2006 tarihine ertelendi.

Rektör Yücel Aşkın, üniversitedeki 8 personel ve İspanyol Expansion firmasının Türkiye Temsilcisi Mehmet Ümit Ayral’ın yargılandığı çete davası, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin tüzel kişiliğinin kayyum atamasındaki hususun Van Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne talep ve evrakların sorulması, üniversitedeki lojmanların öğretim üyelerine nasıl tahsis edildiği, sanık Saffet Kara’nın maaşı nereden, hangi vasıfla ve ne miktarda aldığının sorulması için dava 23 Şubat 2006 tarihine ertelendi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ile 9 sanık hakkında Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın üçüncü duruşmasına Hazine Müsteşarlığı müdahil oldu. Hazine’nin avukatlığını Van Barosu avukatlarından Mehmet Ateş yaptı. Duruşmada 13 kişi taınk sıfatı ile mahkemaya çıkarıldı. Bu tanıklardan 8’i dinlendi. 3 kişi aynı zamanda bilirkişi olduğu ve bir kişinin davaya müdahil olduğu gerekçesiyle sanık avukatlarının itirazı ile dinlenilmedi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise fişlendikleri gerekçesi ile davaya müdahil olan 6 öğretim üyesi dinlendi. Duruşmada müdahiller üniversite yönetimi tarafından akademik ünvanlarının verilmemesi için fişlemelerin dikkate alınmış olabileceğini ileri sürdüler. Davaya müdahil olan Hazine Avukatı Mehmet Ateş, Hazine Müsteşarlığı’nın hazine kontrollerinin hazırlayacağı raporu ileri tarihlerde mahkemeye sunacaklarını söyledi.

Savunma avukatları özel hayatın gizliliği ve ayırımcılık suçunun ihale yolsuzluğu suçundan ayrılmasını istedi. Fişleme dosyasında yaklaşık 400 müdahilin ve 200 tanığın olduğunu dile getiren sanık avukatları, “Davaların görevsizlik kararı dosyaların ayrılmasını gerekir. Yarın sanık tarafından 200 kişi tanık olarak dinlenirse dava 2 yıl sürmüş olur. Dava ihale yolsuzluğu ile başladı. Böyle devam etmesi gerekir.” şeklinde talepte bulundular. İspanyol Expansion Firması Türkiye Temsilcisi Mehmet Ümit Ayral’ın avukatı Oğuzhan Bulur ise müvekilinin fişleme dosyaları ile bir ilgisinin olmadığı ve her dava için Van’a gelmesinin kendisine maddi külfet getirdiği için davaların ayrılması talebini yineledi. Mahkeme heyeti ise bu talebi yerinde görmeyerek, bu talebin ileriki aşamalarda, yine asıl suçlar yönünde görevsizlik hususunun ise ileride verilecek esas karar ile değerlendirmesini kararlaştırdı.

Müdahil avukatlarından Mustafa Everdi, mahkemede sanık avukatlarının davaların ayrılması talebinin yerinde olmadığını sanıkların çete halinde akademik kadroları öğretim üyelerinden esirgediği ve birçok öğretim üyesinin kadrolarını mahkeme kararı ile aldığını vurguladı. Avukat Everdi, sanık Saffet Kara’nın 2001 yılından bu yana hangi sıfatla ve şirket, vakıf ve üniversite yönetimi gibi hangi kurumdan ve ne kadar maaş aldığının sorulması ile 2001 yılından bu yana üniversite lojmanlarının idari kadro ile mi yoksa sırayla mı öğretim üyelerine tahsis edildiğinin sorulmasını istedi. Mahkeme heyeti bu talebi yerinde görerek, bir daha ki celseye kadar bu konular hakkında Üniversite Rektörlüğünden bilgi istenmesi kararını aldı. Ayrıca müdahil avukatı İlhan Aşkan’ın talebi doğrultusunda Saffet Kara’ın Kampüs’te karakol komutanı iken kendisine hangi makamlardan gelen ve emir ve talimatlar doğrultusunda bilgi ve istihbarat dosyası hazırlandığının dosyaya eklenmesi, Van İl Jandarma Komutanlığı, Van Bölge Asayiş Kolordu Komutanlığı, İl Güvenlik Komutanlığı, MİT Van Başkanlığı ve YÖK Başkanlığı’na müzarake yazılması ile Saffet Kara’nın kendisinin emri ile istihbarat yaptığı söylenen dönemin Van İl Güvenlik Komutanı Tuğgeneral Mustafa Uygun’un nerede olduğu araştırılması ve ileride tanık sıfatı ile dinlenmesini uygun gördü.

Bir daha ki duruşmada dinlenmeyen tanıkların dinleneceğini bildiren mahkeme heyeti, gelecek celsede 20 tanığın dinleceğini söyledi. Bu tanıklar arasında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in abisi Tıp Fakültesi Genel Sekreteri Ramazan Çelik de bulunuyor.

ÜNİVERSİTE TÜZEL KİŞİLİĞİ KAYYUM İLE DAVAYA MÜDAHİL OLACAK

Önceki duruşmasında müdahil avukatlarını üniversitenin davaya müdahil olma isteğinin üniversitece reddedilmesi üzerine mahkeme heyeti Üniversite Tüzel Kişiliğinin kayyum atanması hususunda gereği için Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesine gönderilen talep ve evrakın akıbetinin sorulmasına karar verdi. Müdahil avukatlarından Mustafa Everdi, üniversite sanıkların içinde bulunduğu kurulla zararlarının olmadığını belirterek, üniversite tüzel kişiliği adına davaya müdahil olmadığını söyledi. Bu da üniversite yönetimi sanıklarının YÖK tarafından istifa edilme durumunu bütün açıklığı ile ortaya koyduğunu kaydetti. Bu aşamadan sonra Rektör Aşkın’ın istifa etmesi gerektiğini, yoksa mahkemeden bir de üniversite tüzel kişiliğinin kayyuma teslimi kararı çıkmasının üniversite ve YÖK’ün ayıbı olacağını vurguladı.

REKTÖR DIŞINDA DİĞER SANIKLAR DURUŞMAYA KATILDI

Çete suçundan yargılanan sanıklardan Rektör Yücel Aşkın dışında diğer sanıklar YYÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Dr. Hasan Ceylan, YYÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Işık Tepe, YYÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Cengiz, YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Salih Yurtkuran, YYÜ Yazı İşleri Şube Müdürü Şükran Yurtkuran, Yazı İşleri Bilgi İşletmeni Bülent Şahin ile Özel Güvenlik Şube Müdürü Saffet Kara ve İspanyol Expansion firması Türkiye Temsilcisi Mehmet Ümit Ayral duruşmaya katıldı. Davada Rektör Yücel Aşkın’ın Ankara Barosu Eski Başkanı Teoman Evren savunuyor. Duruşmayı CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin gözlemci sıfatı ile takip ediyor. Duruşmada sadece Salih ve Şükran Yurtkuran çifti üzerindeki suçu kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın ve 9 sanık hakkında, ”Suç işlemek için örgüt kurmak, örgüte üye olmamakla birlikte bu örgüt adına suç işlemek, suç işlemek için kurulmuş örgütün faaliyeti çerçevesinde haksız ekonomik çıkar sağlamak için manevi cebir ve tehdit ile ihaleye fesat karıştırmak, ayrımcılık, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak toplamak, ihale konusu edimin ifasına fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik yapmak, resmi evrakı yok etmek, görevi kötüye kullanmak” suçlarından açılan davanın bugünkü duruşması, Mahkeme Başkanı İlhan Kaya, hakimler Vahit Baltacı ile Muammer Ballı ve Savcı Sezgin Kanmaz tarafından yürütüldü.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında, İspanyol Expansiyon firmasına ihale edilen 25 milyon dolarlık tıbbi cihazı alımı ile ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 Nisan 2005 tarihinde soruşturma başlatılmıştı. YYÜ Kampüsü’ndeki evi ve çalışma odaları 14- 15 Temmuz tarihlerinde aranan Prof. Dr. Aşkın, 14 Ekim 2005 tarihinde çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Prof. Dr. Aşkın, ”Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş örgütün faaliyeti çerçevesinde, ihaleye fesat karıştırmak ve resmi evrakta sahtecilik” suçlamalarıyla 14 Aralık 2005 tarihinde 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya katılarak savunmasını yapmıştı. Duruşmada, Prof. Dr. Aşkın’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmişti. 29 Aralık’ta yapılan ikinci duruşmada ise Rektör Prof. Dr. Aşkın, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Duruşma 23 Şubat 2006 saat 13:30’a ertelendi.