Rektör Bernay iddialara cevap veremedi

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörü Ferit Bernay, Meclis Araştırma Komisyonu'nun Samsun'da dün yaptığı toplantısında yaklaşık 10 saat süreyle komisyon üyelerine bilgi verdi ve üyelerin sorularını cevapladı.

Samsun Valiliği’nde yapılan toplantıda komisyon üyeleri, 10 saat süreyle Rektör Bernay’ı dinledi ve soru yağmuruna tuttu. Bernay, toplantnın başında Komisyon’a üniversiteyi tanıtan uzun bir sunum yaptı. İlk tartışma, rektörün verdiği akademik personel ve öğrenci sayısına ilişkin olarak çıktı. Milletvekilleri, “Akademik personelin kendi döneminizde yaklaşık iki kat arttığını söylüyorsunuz. Ancak 30 bin dolaylarındaki öğrenci sayısında, akademik kadrodaki artışa endeksli olarak büyük bir ilerleme kaydedilememiş. Bunun sebebi nedir” diye sordular. Bernay, akademik personel sayısının her dönemde “yeterli sayıda olmadığını”, imkanlar çerçevesinde öğrenci aldıklarını söyledi.

Ferit Bernay, OMÜ eski araştırma görevlilerinden Cem Baş’ın Komisyon’da “uzman” olarak bulunmasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek, “Uzman arkadaş, bizim üniversitenin eski memuru ve tam karşımda oturuyor. Bu arkadaşımız benim mahkemelik olduğum bir kişi. Bunun karşısında oturmam ve konuşmam beni psikolojik olarak etkiliyor” dedi. Bunun üzerine Komisyon Başkan Cemal Yılmaz Demir, “Cem Baş ile neden mahkemelik oldunuz bunu açıklayabilir misiniz?” sorusunu yöneltti.

Rektör soruya açık cevap vermezken Başkan Demir, “Mahkeme kararlarını uygulamadığınız bir başka mahkeme kararıyla belgelenmiş. Cem Baş da sizi mahkeme kararlarını uygulamadığınız için dava etmiş” açıklamasını yaptı.

Rektöre, OMÜ Tıp Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. Kayhan Özkan’ın “intihal” suçlamaları da soruldu. Rektör Bernay ve bazı öğretim üyelerinin “Journal of Padiatric Surgery” adlı derginin Şubat 1989 sayısında yayımanan bir makaleyi kendilerine mal ederek yayımlamak için fakülte dergisine verdikleri öne sürülmüştü. Makaleyi inceleyen Hacettepe Ün. Tıp Fak. Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ertuğ Keskin, değerlendirme yazısında “Congenital Anal Fistula With Normal Anusbaşlıklı yazı tarafımdan incelendi. Makalenin tamamı Journal of Padiatric Surgery adlı derginin Şubat 1989 sayısında yayımlanan bir makaleden kopya edilmiştir” demişti.

Rektör Bernay, Komisyon’da konuyla ilgili sorular üzerine “O makale basılmadı. Dolayısıyla suç unsuru yok. Makalenin sadece giriş kısmında benzerlik var. Benzerlik olması normal. Çünkü aynı hastalıklar işlenmiş” dedi. Komisyon üyesi AK Parti milletvekili Prof.Dr. Adem Baştürk, makalenin orijinali ile Rektör Bernay’ın makalesini karşılaştırarak, “Burada bir sürü yer birbirininin aynı” dedi.

TOPLANTIDA TARTIŞMA YAŞANDI

Rektör Bernay, medyaya yaptığa açıklamalarda, Komisyon tarafından üinversiteye 1 milyon YTL’lik maliyet yüklendiğini savunarak “İşi gücü bıraktık. 4 aydır fotokopi çekiyoruz. Gönül isterdi ki, üniversiteye 1 milyon YTLlik zarar veren araştırma komisyonu başkanı Samsun milletvekili, Samsun’a 1 milyon YTL’lik proje kazandırsın” demişti. Başkan Demir, toplantıda konuyu

gündeme getirerek rekörün kamuoyunu aldattığını savundu. Kendisinin, piyasadan fotokopi maliyetlerine ilişkin rakamlar aldığını belirten Demir, rektörün fotokopi maliyetini şişkin göstererek kamuoyunu aldattığını kaydetti.

Komisyon’a açıklamalar yapmak ve soruları cevaplandırmak için çağırılan Rektör’ün Başkan’a ve komisyona sorular yöneltmesi sinirleri gerdi. Başkan Demir, “Burada soru sormak bizim işimiz. Siz sorulara cevap verin yeter. İstemediğiniz sorulara cevap vermeyebilirsiniz” diyerek rektörü tersledi.

Rektör Bernay’a, Tıp Fakültesi’nin otomasyon ihalesindeki usulsüzlük iddiaları da soruldu. İlk ihaleye iki firma katılmış. İhaleyi Koç grubuna bağlı yazılım firması 1 milyon 650 bin dolara kazanmış. Sonra bu firmanın “kamu ihalelerinden bir yıl men” cezasının bulunduğu tespit edilmiş ve ihale iptal edilmiş. İkinci ihale için 4 firma ihale şartnamesi almış. Ancak ihale günü hava şartları nedeniyle Samsun’a uçak inemediği üç firma ihaleye katılamamış. İhaleye sadece Koç’un şirketi katılmış. İhale bu kez yine Koç’un firmasına 2 milyon 250 bin dolara verilmiş. Bu durum, milletvekilleri tarafından eleştirildi. Milletvekileri “Bu, etik olmuş mu? Hukuken ihale geçerli ama ahlaki olarak tek firmanın katıldığı bu ihalede rekabet şartları gereğince oluşturulmamış” eleştirisini getirdiler. Rektör ise mevzuata aykırı bir şey yapmadıklarını savundu.

“Akraba kadrolaşması” iddiaları da gündeme getirildi. Samsun Bölge İdare Mahkemesi Başkanı ile gazeteci v.b. elit kesimin çocuklarının üniversitenin akademik kadrolarına neden alındığı soruldu. Rektör Bernay, elit kesimden insanların daha iyi eğitim aldıklarını ve onların üniversiteye daha faydalı olabildiklerini savundu. Milletvekilleri ise “Halk çocuklarının suçu ne? Bu yaklaşım tarzınız adil mi?” diyerek rektörü eleştirdiler.

Bernay, Başkan Cemal Yılmaz Demir’in de avukatı olan OMÜ eski avukatı Yaşar Baş’la ilgili bir iddia ortaya attı. Rektör Yaşar Baş’ın kardeşi Orhan Baş’ın OMÜ’de çalıştığını savundu. Başkan Demir, danışmanlarına talimat vererek konunun hemen araştırılmasını istedi. Demir, aldığı bilgi üzerine rektörün “yanlış bilgi vererek komisyonu aldattığını” söyledi. Demir, “Orhan Baş, OMÜ’de değil bir başka üniversitede Yard.Doç. olarak çalışıyormuş. Niye bizi yanıltıyorsunuz” dedi.