Rektör Bircan yabancı öğrencilerle yemekte buluştu

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, yabancı uyruklu öğrencilerle buluştu.

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, yabancı uyruklu öğrencilerle buluştu.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde öğrencilerle akşam yemeğinde bir araya gelen Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, bu yıl ilk kez üniversitemize alınan yabancı uyruklu öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Bircan, “Farklı ülkelerden gelerek Üniversitemizde eğitiminize devam etmeyi tercih etmiş olmanız bizleri son derece onurlandırdı. Üniversitemizin ilk yabancı uyruklu öğrencileri olarak sizlerle bu noktada olması gerekenleri birlikte inşa edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda yabancı uyruklu öğrencilerimizin daha da artacağına inanıyorum.” dedi.

Gecede, bir anısını paylaşan Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği öğrencisi Jeren Bayramkuliyeva, “Sinop Üniversitesinin sınavına girmek üzere okula geldiğimde kalemim olmadığı için okulun karşısındaki bakkaldan kalem almaya gitmiştim, fakat bakkalda kalem bulunmuyordu. Buna rağmen bakkal bana yardımcı olmak maksadıyla hemen evine çıkıp kızının kalemini bana verdi. Bakkalın yardımsever tavrı beni son derece duygulandırdı.” diye konuştu.

Kosova, Türkmenistan, Afganistan ve Suriye gibi ülkelerden Üniversitemize gelen öğrenciler, Türkiye’yi yakından takip ettiklerini ve Sinop’un deniz kenarı, sakin bir şehir olmasının tercih yaparken etkili olduğunu ifade etti.