Rektör Durman ‘Atatürk gençlerin milli ve manevi degerleri benimseyen kisiler olarak yetistirilmesini istedi’

SAKARYA - Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Durman, Atatürk'ün gençlerin milli ve manevi degerler ögretilerek yetistirilmesini istedigini kaydetti.

Onlarin milli ve manevi degerlere bagli, pozitif bilimin isiginda bu degerleri yoguran çagdas medeniyetin gerektirdigi hayat tarzini benimseyen kisiler olarak yetistirilmesini istemistir.” dedi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Basögretmenlik unvaninin verildigi tarih olan 24 Kasim’in 1981 yilindan itibaren Türkiye’de “Ögretmenler Günü” olarak kutlandigini hatirlatan Durman, bu günün amacinin ögretmenlerin içerisinde yasadiklari toplumla ve kendi aralarindaki bagi kuvvetlendirmek, ögrencileri ile sevgi, saygi ve dayanisma duygularini güçlendirmek oldugunu ifade etti.

Yüklendikleri görevin çok büyük ve o kadar da kutsal oldugunun altini çizen Durman, açiklamasinda söyle dedi: “Çünkü bizler, bir yandan yasadigimiz çagin gereklerine uygun, ülkemizi yarinlara tasiyacak nitelikli insan gücünü yetistirmenin yani sira bir yandan da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni Büyük Önder Atatürk’ün gösterdigi çagdas uygarlik seviyesine ulastirmak için büyük bir özveri göstermekteyiz. Atatürk, ‘Ögretmenler, sizin basariniz, Cumhuriyetin basarisi olacaktir. Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdani hür, irfani hür nesiller ister’ diyerek ögretmenlere verdigi degeri en güzel sekilde ifade etmistir. Atatürk ilke ve inkilaplari isiginda, kalkinma yolunda büyük mesafeler kaydeden ülkemizin, çagdas uygarlik düzeyinin üzerine çikmasi ögretmenlerimizin yani bizlerin görev ve sorumluluklarimizi tam ve eksiksiz olarak yerine getirmemizle mümkün olabilecektir.”