Rektör kampüste kedi istemiyor

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörlüğü, kampüste kedi ve köpek gibi hayvanların bakımını yapan öğretim üyelerini uyardı.

Rektörlüğün uyarı yazısında, öğretim üyelerinin, hayvanların bakımlarını sürdürmeleri halinde lojmanlardan çıkarılacakları bildirildi.

27 bin dönümlük kampüs alanı bulunan Dicle Üniversitesi yönetimi, öğretim üyelerine gönderdiği uyarı yazısında kampüs içerisinde bulunan hayvanları besleyip koruyanların bu tutumlarını değiştirmelerini istedi. Yazıda, uyarıyı dinlemeyenlerin lojmanlardan çıkarılarak, haklarında yasal işlem yapılacağı tehdidinde de bulunuldu. DÜ Lojman Yönetim Kurulu adına Başkan Prof. Dr. İrfan Açıkgöz imzasıyla kaleme alınan yazıda; “Dağıttığımız kararları yerine getirmeyen sakinlerimiz hakkında DÜ Konut Dağıtım ve Yönetim Yönergesi uyarınca kanuni işlem yapacağımızı ve sorun devam ederse icra yoluyla tespit edeceğimiz para cezasını uygulayacağımızı bilgilerinize arz ederiz.” denildi. Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği ise karar sebebiyle başta Rektör Fikri Canoruç olmak üzere Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Çevre ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Diyarbakır Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne protesto mektubu gönderdi. Tebligatın yapıldığı, isminin açıklanmasını istemeyen bir öğretim üyesi, şunları söyledi: “Kedilere yemek veriyorum. İki komşum rahatsız oluyormuş. Beni şikâyet ettiler. Lojmanlarda herkes bakıyor; ama bizimki sorun oldu. Zamanında bir sürü kedi zehirletilmiş, sonra da lojmanları fare basmış. Kedilerime bir şey olursa hesabını mahkemede sorarım. Lojmanlardan atılsak dahi bu hayvanlara bakmaya devam edeceğiz.”

Üniversitede hayvanlara yönelik zehirleme, döverek ağaçlara asma ve yok etme olaylarının uzun süredir yaşandığına dikkat çeken Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği( DOHAYKO) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık ise hayvanlara yönelik bu tutumun bir bilim kurumuna yakışmadığını söyledi. Çıtırık, büyük bir arazide doğal olarak hayvanların da bulunacağını belirterek, üniversite kampüsünde sahipsiz hayvanların bulunmasının 5199 sayılı yasa gereği olduğuna işaret etti.

Hatemi’nin kedilerine zehir

Dicle Üniversitesi’ndekine benzer bir olay İÜ’de de yaşanmıştı. Prof. Dr. Hüseyin Hatemi’nin beslediği 10 kedi ve 4 köpek 2000’de İÜ Rektörlüğü tarafından Beyazıt’taki merkez kampüsün bahçesinde zehirlenerek öldürülmüştü. Dönemin rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu tarafından Hatemi’ye hayvan haklarını savunduğu için olumsuz sicil verilirken, zehirleme olayı Eminönü Belediyesi’nin üstüne atılmıştı. Belediye ise üniversite bahçesine girme yetkilerinin olmadığını söyleyerek olayı yalanlamıştı.