Rektörler: Bizleri öğrencilerle karşı karşıya getirmeyin

Yönetmelikler değişmeden türbanlıların okullara giremeyeceğini savunan rektörlerden hükümete çağrı.

Türbanı üniversitelerde serbest bırakan anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadan türbanlı öğrencilerin üniversitelere gelmesi rektörleri zor durumda bıraktı. Nasıl bir tavır alacakları konusunda şaşkınlık yaşayan rektörler, hükümete çağrı yaparak bir an önce gerekli yasal düzenlemenin tamamlanmasını istediler. Üniversitelerin farklı uygulamaları nedeniyle çaresiz kaldıklarını, ne yapacaklarını bilemediklerini anlatan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ise, “Bizi öğrenci ile karşı karşıya getirmeyin” diyerek hükümete seslendi. Akbulut, hükümetten öğrencilere, “Yasa ve yönetmelik değişikliğini bekleyin” çağrısında bulunmasını istedi.

REKTÖRLERDEN ÜAK ÇAĞRISI

Türbana yönelik sert eleştirileri ile bilinen Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran da anayasa değişikliğinde kılık kıyafetle ilgili düzenlemenin yasayla belirleneceği vurgusu bulunduğuna dikkat çekerek, bu değişiklik yapılmadan türbanlı öğrencilerin üniversiteye giremeyeceğini söyledi. Akbulut ve Yurtkuran, “Üniversitelerde tahrikler olur, kargaşa ortamı yaşanırsa bu durumda Üniversitelerarası Kurul toplantısının olağanüstü yapılması gerekeceğini” söyledi. ÜAK Başkanı Mustafa Akaydın ise çeşitli kongrelere katılmak için 12 gün sürecek yurtdışı gezisinde. ÜAK’nın toplanması için Akaydın’ın Türkiye’ye dönmesi gerekiyor. Akaydın, 22 Şubat tarihinde dönmüş olacak. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durul Ören ise, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını öngören anayasa değişikliğiyle ilgili olarak, “Biz rahatsız olduğumuz şeyleri ifade ettik. Ama yasalara uymak zorundayız” dedi.

‘Parlak’ dönüş!

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Mesut Parlak 2001’de rektör adaylığı sırasında gazeteci Alper Uruç’un türban konusundaki sorusunu, “Türbana izin yok. Böyle bir konu gündeme bile gelmemeli” diye yanıtladı. Şubat ayı başında da İÜ Senatosu’nda başörtüsü karşıtı bir açıklama yapan Prof. Parlak, Kanal 1’de de türbanı “pimi çekilmiş bomba” olarak tanımladı. Parlak aynı programda “Bu gerginlik bizi bile etkileyecek” dedi.

Prof. Parlak önceki gün İHA’ya yaptığı açıklamada ise “Bizim kimsenin başına ne örteceği gibi bir işle ilgimiz yok” dedi. Prof. Parlak şöyle devam etti: “Bu kadar yıl, sağlık konusunda hizmet verdim. Hiçkimseye ‘Senin başın kapalı, sen ne arıyorsun burada’ diye sormadım. Onlar da bizim çocuklarımız. Parlamentodan da çıktı. Hayırlı uğurlu olsun. Hukuk devleti neyi gerektiriyorsa, yaparız.”

‘Katsayı’da karar günü yaklaşıyor

Türbanı üniversitelerde serbest bırakan anayasa değişikliği Meclis’te görüşülürken, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın isteğiyle, ‘gerilimi tırmandırmamak için’ YÖK Genel Kurulu gündeminden çıkarılan ÖSS kılavuzu, 14 Şubat’taki toplantının ana gündem maddesi olacak. Yeni atamalarla yapısı değişen YÖK Genel Kurulu’nun dengesi imam hatip lisesi öğrencilerinin üniversiteye girişini zorlaştıran farklı katsayı uygulamasını kaldırabilir hale geldi.

Sabah serbest, öğlen yasak

Üniversitelere türban serbestisi getiren anayasa değişikliği, henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadan bazı üniversitelerde türbanlı öğrenciler derslere girdi. Kocaeli Üniversitesi’ne 10’dan fazla öğrenci türbanlarıyla girerken, Rektörlük, görevlilere müdahale etmemeleri talimatını verdi. Öğleden sonra ise ikinci bir emirle türbanlı giriş tekrar yasaklandı. Çukurova Üniversitesi’nde ise türbanlı öğrenciler dersliklere başları kapalı girdi. Üniversitelerarası Kurul’un toplantısına katılmayan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof.Alper Akınoğlu ise suskunluğunu korumayı sürdürdü.

Engelleme yapmadık

Türbanlı öğrenciler için güvenlik görevlilerine “müdahale etmeyin” talimatı veren Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Sezer Komsuoğlu, “Bir rektör olarak tutuklayın onları nasıl diyebilirsiniz. Bizim görevimiz öğrencilerimiz nasıl incinmeden üniversiteye girebilir bunu sağlamak” dedi.

İstanbul’da kısmi yasak vardı

İstanbul Üniversitesi’ne dün final sınavları için gelen türbanlı öğrenciler daha önceden olduğu gibi türbanlarını çıkartarak okula girdiler. Üniversitenin dış kapısındaki güvenlik görevlileri kendilerine türbanla ilgili herhangi bir değişikliği içeren talimat gelmediğini gelene kadar eskiden uygulanan yöntemin devam edeceğini söylediler. Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu’nda da türban yasağı uygulaması devam etti. Yıldız Üniversitesi’nde ise karmaşa yaşandı. Sabah derslere giremeyen bazı türbanlı öğrencilerin, öğleden sonra derslere girdiği görüldü.

SABAH