Rektörler Pamuk ve Kemal’e kapıyı açtı

İstanbul Üniversitesi rektörü Prpf. Dr. Mesut Parlak'ın ''Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal üniversitemde ders veremez" sözlerini rektörler yorumladı:

İstanbul Üniversitesi Rektörü Mesut Parlak’ın “İstemem” dediği ünlü yazarlara öteki rektörler kapı açtı.

PROF. TERZİOĞLU (SABANCI): “Bizim kapımız açık. İkisi de bizde konuşma yaptı.”

PROF. BATUM (BAHÇEŞEHİR): “Yaşar Kemal’e ders için davette bulunduk.”

PROF. SEZGİN (İZMİR EKONOMİ): “Üniversite evrensel bilimin beşiği, her görüşe açık olmalı.”

PROF. KIRBAŞ (OKAN): “Üniversite ifade özgürlüğünün sağlandığı platform yaratır.”

Rektörler: Pamuk ve Kemal’e kapımız açık

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Mesut Parlak’ın “Orhan Pamuk ile Yaşar Kemal üniversitemde ders veremez” sözlerini rektörler yorumladı: Ders vermesi için, onunla aynı görüşleri paylaşmanız gerekmez.

Hangi Rektör Ne Düşünüyor?

YAŞAR KEMAL’E DAVET

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum: Yaşar Kemal’e üniversitede ders vermesi için teklifimiz var, bununla ilgili görüşmeler sürüyor. Türkiye’nin Homeros’u olmuş birisini elbette üniversitemde görmek isterim. Orhan Pamuk’a böyle bir teklif yapmadık. “Nobel’i kazandığım için çağırıyorlar” diyebilir diye çekindik. Kişilerin siyasal görüşlerine katılmayabilirsiniz ama bu birbirinize düşman olmanız anlamına gelmiyor. Elif Şafak iki yıldır kadrolu hocamız. Birinin ders vermesi için yazdığı her şeye katılacaksınız diye bir kural yok.

HER DÜŞÜNCEYE AÇIĞIZ

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu: Bizim kapımız herkese,her görüşten olan kişilere açıktır. Hem Orhan Pamuk hem de Yaşar Kemal değişik tarihlerde üniversitemize gelmiş ve konuşma yapmış kişilerdir. Görüş ayırt etmeden üniversiteye gelerek öğrencilere konferans verenler arasında ilk hatırladıklarım, Deniz Baykal, Doğu Perinçek, Recep Tayyip Erdoğan, Murat Bozlak, Erkan Mumcu, Mehmet Ağar, Kemal Derviş, Hüseyin Çelik, Yusuf Halaçoğlu…

KATILMANIZ GEREKMEZ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Attila Sezgin: Üniversite evrensel bilimin beşiğidir ve her türlü görüşe açık olması lazım. Her görüşün demokratik ve yasal çerçevede tartışılması ve öğrencilere duyurulmasında yarar var. Kişilerin görüşlerine katılmayabilirsiniz ama gerektiğizaman birlikte olursunuz. Bilimsel tartışma ortamında da bu böyledir.

TEK GÖRÜŞLE OLMAZ

Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadık Kırbaş: Üniversiteler sadece belli bir görüş ya da belli bazı görüşlerin değil, bunların karşıtlarının da tartışılabildiği, ve doğrunun aranması gereken yerlerdir. Zaten tek görüşün savunulduğu bir ortamın yaratılmaması gerekiyor. Eğer edebiyat ile ilgili bir seminer, bir konferans veriliyorsa burada Orhan Pamuk da Yaşar Kemal de, diğer Türk yazarları da yer alır. Herkes görüşlerini dile getirir. Üniversite de bu ortamı oluşturur, ifade özgürlüğünün sağlandığı bir platformu yaratır.