Rektörün çete davasına yarın devam edilecek

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Yücel Aşkın ve bazı üniversite yöneticileri ile personeli hakkındaki çete davasına yarın devam edilecek.

Duruşmada Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in abisi Tıp Fakültesi Sekreteri Ramazan Çelik de tanık sıfatı ile dinlenecek isimler arasında yer alıyor.
Hakkında “Haksız çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak, örgütün işleyişi çerçevesinde ihalenin edinimine fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik yapmak” suçlarından Rektör Yardımcıları Hasan Ceylan ile Ayşe Yüksel’le birlikte 7 kişinin yargılandığı çete davasına yarın devam edilecek.

Çete davasının yarınki duruşmasında 25’e yakın tanık dinlenecek. Tanıklar arasında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in abisi ve Tıp Fakültesi Sekreteri Ramazan Çelik ile çete davasının başlangıcında ‘Rektörü yakan kadın’ olarak lanse edilen eski İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Sedef Er dinlenecek tanıklar arasında yer alıyor. Er’in mahkemeye vereceği bilgilerin davanın seyrini etkileyeceği belirtiliyor. Alınan bilgilere göre ise savunma avukatları üniversitede müvekkillerini savunacak isimlerin tespiti yönünde çalışmalara başladığı, davanın ileriki duruşmalarında söz konusu kişilerin tanık olarak dinlenmesini isteyeceği kaydedildi.

Öte yandan önceki duruşmada müdahil avukatlarının talebi doğrultusunda mahkeme celse arasında YYÜ rektörlük makamı ile yapacağı müzekkerelerle üniversitenin 2001 yılından bu yana lojman tahsisinde hangi kriterin uygulandığı, 2001 yılından şimdiye kadar kimlere lojman tahsis edildiği ve Üniversite eski Karakol Komutanı sanık Saffet Kara’nın 2001 yılından bu yana maaşını kimden ve hangi sıfatla aldığı, sanığın üniversitedeki görevinin ve sıfatının ne olduğu, kendisine üniversiteye ait lojmanı kimin tahsis ettiği sorularının bu müzekkereler sonucunda cevaplanması bekleniyor.

Ayrıca, üniversitedeki öğretim üyelerinin dünya görüşlerine ve eşinin giyim şekline göre fişleme yaptığı belirtilen sanık Kara’nın bunun fişleme olmadığı amirlerinin isteği doğrultusunda yaptığı iddia edince müdahil avukatları 1995 ile 2000 yılları arasında Üniversite Kampüsü Jandarma Karakolu’nda komutanlık yapan sanık Kara’nın ifadelerinin doğruluğunun araştırılması için hangi birimlerden emir aldığı ile ilgili olarak mahkemenin ilgili mercilere yazı yazarak ilgili belgelerin mahkeme dosyasına eklenmesini istemişti. 19 Ocak 2006’da yapılan önceki duruşmada müdahil avukatlarının bu talebi doğrultusunda mahkeme heyeti oy birliği ile ilgili durumun araştırılması için Van İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü, Van Bölge Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, dönemin İl Güvenlik Komutanlığı birimi, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Van Başkanlığı ve YÖK Başkanlığı’na celse arasında ilgili birimlere ayrı ayrı müzekkere yazılmasına karar vermişti. Söz konusu yapılan müzekkere yazışmalarının sonuçlanının mahkemede açıklanması ve dosyaya eklenmesi bekleniyor.

DAVANIN GELİŞİMİ

YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne 1998 yılında yapılan tıbbi ihale sonucunda ihaleyi kazanan İspanyol Expansion firması arasında yapılan sözleşme sonrasında tıbbi cihazların alımı ve paranın ödenmesi konusunda ihalenin edinimine fesat karıştırıldığı ve resmi evrak üzerinde sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle Rektör Yücel Aşkın ile birlikte yargılanan 9 kişi hakkındaki soruşturma 5 Nisan 2005 günü başlamıştı. Van Cumhuriyet Savcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturmanın derinleştirilmesi ile birilkte üniversitede örgütlü bir çetenin olduğu tespiti yapılarak dosya ağır ceza davalarına bakan Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne gönderilmişti. Savcılık, mahkeme kararı ile ilgili yöneticilerin makam odalarında ve evlerinde yapılan aramalarda ihale ile ilgili usülsüz işlemler, üniversite öğretim üyeleri hakkında tutulan kanuna aykırı fişleme dosyalarına, öğretim üyeleri hakkında jandarma istihbarat rapolarına kadar 10 binlerce sayfayı bulan çok sayıda dosya ve evrağa el koymuştu.

Rektör Yücel Aşkın, 13 Ekim 2005 tarihinde Van Adliyesi’ne Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın isteği ile gelip ifadesini verdikten sonra tutuklanma istemi ile nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme heyeti 5 saat süre ile dosyayı inceledi. Dosya üzerinde inceleme tamamlandıktan sonra mahkemeye geçildi. Yaklaşık 2 saat süren mahkeme sonucunda tutuklanma kararı çıkmıştı. Aşkın, konulduğu Van M Tipi Cezaevi’nde 14 Kasım günü kendisi ile yanı suçtan tutuklanan Enver Arpalı’nın intiharı ile rahatsızlanarak Araştırma Hastanesi tedavi altına alınmıştı. Aşkın tahliye olana kadar hastanede tedavi görürken, tahliye olduktan sonra taburcu olmuştu.

Aşkın, hakkında yapılan 15 Aralık tarihli ilk mahkemeye doktor nezaretinde gelerek savunmasını yaptı. İlk duruşmada tutukluğunun devamına karar veren mahkeme 29 Aralık’ta yapılan duruşmada oy birliği ile tahliye kararı çıktı. Aşkın tahliye olduktan sonra hızlı bir şekilde iyileşmeye başlayarak 4 Ocak günü tedavi gördüğü hastaneden taburcu olmuştu. Taburcu olduktan 2 gün sonra görevini devralan Aşkın, daha sonra tatil için Ankara’ya giderek kendisine destek veren siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ziyaretinde bulunmuştu.