Resat Nuri Güntekin’in ‘Çalikusu’ ve ‘Dudaktan Kalbe’yi yazdigi evi restore edilerek ‘Resat Nuri Güntekin Kültür Evi’ olacak

IZMIR - Cumhuriyet dönemi Türk romaninin önemli isimlerinden Resat Nuri Güntekin'in 'Çalikusu' ve 'Dudaktan Kalbe' romanlarini yazdigi Izmir'in Konak ilçesindeki evi restore edilerek, 'Resat Nuri Güntekin Kültür Evi' haline getirilecek.

Geçen yil Ekim ayinda 7 binanin yikimiyla baslattiklari çalismanin, onayin ardindan hizlanacagini dile getiren Baskan Tunçag, “Yaklasik 10 dönümlük alanda yürüyüs yollari, çocuk oyun alanlari, oturma gruplari, mini basketbol ve futbol sahalari yapilacak ve bölge yesillendirilecek. ‘Çalikusu’ romaninda adi geçen çitlenbik agaci ise geçen yil kurul tarafindan tescil edilerek, koruma altina alindi.” dedi.

Restorasyon çalismalari çerçevesinde, kullanilamayacak durumdaki yapinin özgün kisimlari korunacagini, eksik kisimlarin ayni cins renk ve kalitedeki malzemelerle yenilenecegini aktaran Tunçag, mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait olan binaya, hol mekani, sergi salonu, okuma odasi, idare-arsiv odasiyla kitaplik yapilacagini ve Resat Nuri Güntekin Kültür Evi olarak kullanilacagini ifade etti.