Resim yapmaya başladı sigarayı bıraktı

Sakarya'da 30 yıldan bu yana günde 2 paket sigara içen bir kadın resim yapmaya başladıktan sonra sigarayı barıktı.

Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine resim kursuna başlayan Özyurt, resim yaparken sigara içme aralığının uzadığını farketti. Aynı zamanda resim çizme yeteneğini de keşfeden Özyurt, “Resim yaparken her şeyi unutuyordum. Sigara aklıma gelmiyordu. Resim çalışmasını bıraktıktan sonra sigara içme ihtiyacı duyuyordum. Sonra sigarayı tamamen bırakmaya karar verdim. Resim yapmaya daha çok vakit ayırdım ve böylece yavaş yavaş sigarayı bıraktım” dedi.

Sigaraya eşi Musa Özyurt tarafından alıştırıldığını ifade eden Özyurt, şunları kaydetti: “Biz belli bir süre Almanya’da çalıştık. Daha sonra kesin dönüş yaptık. Türkiye’ye tatile gelirken uzun yolculuk esnasında eşim bana (yak bir tane) diyerek sigara verdi. Böyle başladığım sigaranın daha sonra tiryakisi oldum. Yıllarca günde iki paketten çok sigara içtim. Bir çok kez çeşitli yöntemlerle sigarayı bırakmaya çalıştım, ama yapamadım. Resim kursuna başlamam benim için bir dönüm noktası oldu. Kursun ilk günlerinde sigarayı bırakmak gibi bir düşüncem yoktu. Ancak resim yaparken sigara aklıma gelmiyordu ve içim araları uzuyordu. Kendi kendime karar verdim, kurs harici evde de resimle uğraşarak sigarayı tamamen bıraktım. Artık 6 aydır sigara içmiyorum ve kendimi çok iyi hissediyorum.”

Haftada iki gün 14 saat resim ve yine 14 saat ahşap boyama kursuna devam eden Özyurt, hocalarının tabiriyle ‘iyi bir ressam olacağını’ söyledi. Hem sigarayı bırakan hem de içindeki ressam yeteğinin ortaya çıkmasıyla da hayatı değişen Özyurt, evine astığı tüm tabloları kendisinin yaptığını kaydetti. İleride sergi açmayı ve tablolarını yakınlarına da hediye etmeyi düşündüğünü dile getiren Özyurt, sigara tiryakilerine de seslenerek, “Eğer sigarayı bırakmak gibi bir niyetiniz varsa resim kursuna yazılın. Resim yapmak gerçekten hem ruhu hemde bedeni dinlendiriyor. Sigara içmek aklınıza bile gelmiyor.” şeklinde konuştu.

Bu arada eşinin sigaraya başlamasına sebep olan Musa Özyurt ise eşinin sigarayı bırakmasına en az eşi kadar sevindiğini kaydetti. Musa Özyurt, kendisinin de sigarayı bırakmaya çalışacağını sözlerine ekledi.