Reşit Haylamaz: İnsanlar Peygamber Efendimiz’i tanıyarak büyümek istiyor

Gazeteci yazar Reşit Haylamaz, İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (SAV) ve sahabelere yönelik kitap sayısının artması ve bu artışla birlikte tirajların da yükselmesinin son derece güzel bir gelişme olduğunu söyledi.

Gazeteci yazar Reşit Haylamaz, İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (SAV) ve sahabelere yönelik kitap sayısının artması ve bu artışla birlikte tirajların da yükselmesinin son derece güzel bir gelişme olduğunu söyledi. 16. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı kapsamında okuyucularıyla buluşan Haylamaz, fuara ve kitaplarına ilgiden bir hayli memnun olduğunu söyledi. İzmirlilerin güneşli bir havada kitap fuarına adeta akın etmesini değerlendiren Haylamaz, “Baharın gelmesiyle kitaba da baharın geldiği görülüyor. Havanın güzel olması, fiilen kitaba da yansıdı. Fuara gelenlerin çoğunluğunun genç olması ise geleceğimiz açısından daha çok umut verici bir görüntü arzediyor. Geleceğimize bu manada baktığımızda, ümitli olabileceğimizi gösteren bir tablo. İnşallah bu tablo gelecek yıllarda da artarak devam eder.” dedi.
Özellikle dinî içerikli kitapların son yıllarda yüzbinler satmasını değerlendiren Reşit Haylamaz, “Kitapların belki muhtevasından kaynaklanıyor. Daha ziyade belki Asr-ı Saadet’le bütünleşen konuların ele alınmasından kaynaklanıyor. İnsanların her geçen yıl Peygamber Efendimiz (SAV)’e olan saygı ve sevgileri artarak devam ediyor. Bu da bu istikametteki kitapların tirajlarını etkiliyor. Birazda üslup itibariyle aradıklarını ve kendilerine yatkın gördükleri üslubu bulmaları neticesinde talep artıyor. Her yıl Efendimiz (SAV) ve sahabe ilgili kitapların hem adet hemde tirajlarının artması ise istikbalimiz açısından sevindirici bir gelişme. İnsanlar demek ki Efendimiz’i daha yakından tanıyarak büyümek istiyor. Dolayısıyla gelecek yıllar daha kaynaştırıcı, farklı kesimler arasında dün ve bugün var olan problemlerin azaldığı bir zemine doğru gittiğimizi gösteriyor. İnşallah bu tablo görülür ve insanlar hangi istikamette yürüdüklerinin bir muhasebesini yapar diye umut ediyorum.” şeklinde konuştu.
Sürat A.Ş. bünyesindeki Kaynak Kültür Yayın Grubu standında saat 14.00’ten itibaren birinci baskısında 50 bin satan “Bizim Firavun”, 100 bin satan “Efendimiz”, 100 bin satan “Hz. Aişe”, 60 bin satan “En Öndekiler”, 20 bin satan “Güller ve Dikenler”, 10 bin satan “Dillerdeki Müjde” kitaplarını imzaladı.
Aynı stantta yarın (24 Nisan) saat 14.00’te ise gazeteci yazar Vehbi Yıldız okuyucularıyla buluşacak. Yıldız’ın “İlim ve İrfan Nesli” 40 bin, “İlham Kaynakları” 15 bin, “Değer Ölçüsü” 10 bin, “Düşün Anla ve Ağla” 90 bin satmıştı.
Fuarda aynı gün Nesil Yayınları standında gazeteci yazar Vehbi Vakkasoğlu, Fatih Duman ve Metin Karabaşoğlu, Semenkand Yayınevi’de Hüseyin Okur ve Abdullah Suat Demirtaş da kitaplarını imzaladı.