Restoranlarda sigara içmek yasak

Belçika'da yeni yılın girmesi ile birlikte yürürlüğe koyulan uygulamalardan toplumda en fazla yankı uyandıran, restoranlarda sigara içilmesinin yasaklanması oldu.

Ülke genelindeki tüm restoranlarda bundan böyle sigara içilmesi yasaklanırken, tiryakiler ya kapı önünde ya da varsa özel hazırlanmış kapalı sigara içme bölümlerinde sigaralarını içebilecek. Yeni yılla birlikte zaten sigarayı bırakmayı düşündüklerini ifade eden insanlardan bazılar yeni uygulamanın sigarayı bırakmalarını teşvik ettiğini ifade ederken, sigara ile mücadele dernek yetkilileri kendilerine yapılan ve son aylarda artan başvurulara yetişemediklerini ifade ediyor. Başta işyerleri olmak üzere birçok kapalı alanın yanı sıra şimdi de restoranlarda sigara yasağın getirilmesinin insanların sigaradan kurtulma noktasında büyük etkisinin olduğunun vurgulayan yetkililer, sigarayı bıraktırma terapilerine olan yoğun ilgi karşısında şaşırdıklarını belirtiyorlar.

Öte yandan yılın ilk gününden itibaren restoranlarda sigara yasağına uyulup uyulmadığını kontrol için özel görevlendiren personelin ‘işbaşı’ yaptığına dikkat çeken sağlık bakanlığı sözcüsü bu işin sıkı takipçisi olacaklarını duyurdu. Yüz kadar personelin özel bu iş için görevlendirildiği öğrenilirken yılda 25 bin kadar kontrol yapmayı planlayan yetkililer bunun yarısın senenin ilk üç ayına sıkıştıracakları kaydedildi.

Restoranında sigara yasağını uygulamayan esnaflara önce yasa hakkında geniş bilgilendirme için uyarı cezası verilecek. Bütün bunlara rağmen tekrarı halinde ise 150 Euro’dan bin 650 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılabilecekler.