Restore edilerek belediye binasina dönüstürülen tarihi binanin ilk konuklari Türkmenler oldu

Baskan Yagci, heyete Bilecik’in tarihi, yaptiklari çalisma ve bundan sonra yapacaklari hakkinda bilgi verdi. Bilecik’in tarihin dönüm noktasi olan bir il oldugunu, Türkmenistan’dan gelen ecdadin bu topraklarda kurdugu Osmanli Devletinin dünyaya hükmettigini kaydeden Yagci, “Osmanli’nin yikilmasi ile ecdat yadigâri bu topraklar da düsman zulmüne ugramis ve 3 defa yakilmistir. Bu bina da o yangindan ayakta kalan sayili eserlerden birisidir. Yillarca egitim kurumu olan ancak son yillarda bos oldugu için ayyaslarin mekâni haline gelen 100 yasindaki bu tarihi binayi alarak çok kisa sürede restore ettirerek belediye hizmet binasina dönüstürdük. Bu bina ayni zamanda tarih alaninda hayata geçirecegimiz projelerin ilk adimi da oldu. Bundan sonra Seyh Edebali Türbesi’nin civarinin onarilmasi, isgalde yakilan ve atalarimizin yasadigi Bilecik’i temsil eden bir sehir ortaya çikarmak istiyoruz.” diye konustu.

Konuk heyet, “Osman Sultanimizin evlatlarinin böyle güzel çalismalari bizleri sevindirdi, heyecanlandirdi. Bizler iki devlet tek milletiz. Birimizin eline diken batsa digerimizin cani acir” dedi.

Belediyenin ardindan Bilecik Valiligini ziyaret eden Türkmenistan heyetini karsilayan Vali Musa Çolak’in ilk sözlerinin “Bizler iki devlet, bir milletiz” seklinde olmasi Türkmenleri duygulandirdi. Devlet baskanlari Türkmenbasi’na ait sözleri Bilecik Valisi’nden duymaktan dolayi mutlulugunu gizleyemeyen Halk Ozani Prof. Dr. Gurbannazar Hocakuliyev, kendi besteledigi “Iki devlet, bir millet” sarkisini söyleyerek Vali Musa Çolak’a tesekkür etti.

Heyet Baskani Eyüp Tok ise, Türkmenistan’daki Türk okullarini anlatti ve her yil binlerce ögrencinin Türk kültürü ile ve Türkiye sevdalisi olarak yetistirildigini belirtti. Vali Musa Çolak ise, Türkmenistan’dan gelen atalarinin Bilecik’i mesken tuttugunu ve buradan dünyaya hükmeden Osmanli Devletini kurduklarini, bu nedenle Bilecik ile Türkmenistan arasindaki bagin güçlendirilmesi gerektigini belirtti.

Türkmenistan heyeti Belediye Baskani Selim Yagci’ya oldugu gibi Vali Musa Çolak’a da yöresel kiyafetler ve kalpak giydirdiler.

Daha sonra Seyh Edebali Türbesi’ni ziyaret ederek dua eden Türkmenistan heyeti ardindan da Sögüt’e geçerek Ertugrul Gazi’nin türbesini ziyaret edip dua ettiler.