Rezalet örtbas mı edildi?

YİBO’da fuhuş iddiası haberimize açıklama gelmedi

Osmaniye Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda gerçekleştiği iddia edilen “yaklaşık 100 kız ve erkek öğrencinin birlikte kaldığı ilköğretim okulunda bir kız ve erkek öğrenci arasındaki fuhuş” söylentilerinin haberini 05.01.2007 tarihli eğitim sayfamızda yapmıştık.

Haberimizin ardından ilgili makamlarca yapılan herhangi bir açıklama bize ulaşmadı. Söz konusu haberde sadece “iddialara” yer vermiştik ve en azından bunun gerçek olmayan ya da gerçek olan bir ihbar olduğunu belirten bir açıklama gelmesini beklemiştik. Herhangi bir açıklama gelmedi.

25 Ocak’ta haber servisimizin elektronik posta adresine gönderilen bir maili siz okurlarımızla paylaşmak istiyoruz. Gönderilen mailde Osmaniye YİBO’da meydana geldiği iddia edilen skandalın ört bas edildiği ve olay örtbas edilerek okuldaki hortumculara da bir nevi “Siz saltanatınıza devam edin, arkanızda biz varız!” denildiği ileri sürülüyor.

Maili gönderen okurumuz ayrıca Osmaniye Valiliğine isimsiz bir yazı yazıp gönderdiğini ancak bununla da ilgilenilmediğini belirtiyor.

İŞTE İSMİNİ VERMEK İSTEMEYEN OKURUMUZUN MAİLİ

Merhaba. YİBO olaylarını örtbas ederek aslında o okuldaki hortumculara da “Siz saltanatınıza devam edin, arkanızda biz varız!” dendi. Ben Vali Bey’i uyarmak için aşağıdaki yazıyı valiliğe gönderdim ama hiçbir ses çıkmadı. Altına isim yazmadığım içindir herhalde. O kız öğrenci olaydan sonra okuldan gönderilmişti, ama 2 hafta sonra hiçbir şey olmamış gibi okula geri döndü. Fakat erkek öğrenci devam etmiyor. (Kız öğrencinin adı Z. A, erkek öğrenci B. E)

Okurun valiliğe gönderdiği yazı:

Sayın Valim,

Remzi Özer YİBO’daki olayları geçen yıl orada çalışmış birisi olarak öğrenince çok üzüldüm. Fakat şaşırmadığımı da ifade etmeliyim. Çünkü şuan ki idare kadrosu sadece hortumu düşünen, eğitim öğretimle ilgisi olmayan, öğretmenler arasında dost-dost değil diye ayrımcılık yaparak huzursuzluk çıkaran, daha fazla pansiyon nöbeti tutmak isteyen öğretmenler olduğu halde başka okullardan kendi arkadaşlarını getirerek nöbet tutturan ve odalarından dahi nadiren çıkan kişilerden oluştuğu için böyle bir olayı da normal görüyorum.

Şimdi müdürlüğe vekâlet eden kişi geçen yıl Aralık ayına kadar aynı bayan öğretmenle pansiyon nöbetçisi oluyordu. Fakat bayan nöbet tutmak istemediği, nöbet tutmak da idare tarafından mecbur tutulduğu için nöbete gelmediği halde erkek nöbetçi belletici tarafından idare ediliyor 2 kişilik nöbet ücreti de şimdiki vekil tarafından alınıyordu. Kurucu müdür …………. 15 Şubat 2006 tarihinde Osmaniye Devlet Hastanesi acil polikliniğinden almış olduğu 15 günlük rapordan dolayı 3 gün okula gelmedi. Fakat daha sonra aynı tarihli sevkle rapor almamış gibi işlem yaptırarak hem sevkli olduğu hem de okula gelmediği 3 gün için ek ders ücretini tamam almıştır. 2005–2006 eğitim öğretim yılında pansiyonlu öğrencilerin maaşlarını da ödemedikleri halde ödemiş gibi imza attırmışlardır.

Müdür yardımcıları da tam bir hortum saltanatı sürüyorlardı. 2 müdür yardımcısı bir de daha önce vekâleten müdür yardımcılığı yapan bir öğretmenle kendilerine 3. nöbetçilik ihdas edip günaşırı veya üç güne bir pansiyon nöbeti yazıyorlardı. Fakat ……… hariç diğerleri pansiyona dahi uğramadan her biri aylık 48 saate yakın ek ders ücreti alıyorlardı. Çok şükür ki son ek ders yönetmeliği ile idarecilerin pansiyon nöbeti tutması yasaklanarak hortumları kesildi. Sayın valim, böyle bir ortamda daha acı olayların olmaması dileklerimle saygılar sunarım.

& Gelen mailde söz konusu öğretmenlerin isimleri de belirtiliyordu. Fakat etik olmadığını düşünerek o kısımları haberden çıkardık. İddialara yanıt geldiği takdirde haber olarak sitemizce servis edilecektir.