Rezervasyonlar arttı turizmde yüzler gülüyor

Avrupa'daki ekonomik durgunluk, kuş gribi, karikatür krizi gibi sebeplerle 2006 yılının ilk 5 ayında zor günler yaşayan turizm sektörü, yılın ikinci yarısına umutlu başladı.

Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, haziran başından itibaren hem yurtiçi hem de yurtdışından yapılan rezervasyonlarda artış meydana geldiğini kaydetti.

Dedeman Holding, turizm sektöründe yaşanan canlılıkla birlikte otel sayısını artırmayı planlıyor. Şirket, yurtiçinde Konya, Şanlıurfa, Gaziantep, Gebze ve yurtdışında Letonya’da toplam 5 otel açacak. Bu oteller için toplam 80 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Bu yıl 40’ıncı yaşını kutlayan Dedeman Grubu, 50’nci yaşında 50 otele ulaşmayı hedefliyor. Şu anda yurtiçinde 13, yurtdışında 3 otelleri bulunduğunu ifade eden Holding Başkanı Murat Dedeman, “40 yılda 40 otelimiz olmadı; ama 50’nci yılda 50 otelimizin olması öncelikli hedefimiz.” dedi. İşadamı, bu yeni süreçte daha çok kiralama ile franchising’e yöneleceklerini ifade etti. Yurtdışında otel işleten Türkler bulunmasına rağmen, hepsinin kendi işletmelerini yönettiğini vurgulayan Murat Dedeman, kendilerinin ise ismini marka olarak başkalarına veren tek şirket olduğunu söyledi. Dedeman, Bodrum Göltürkbükü’ndeki 130 dönümlük arazide otel ve villalar yapılacağını ve bunun için bir İtalyan firma ile çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Murat Dedeman, Avrupa’ya uyum süreci ve istikrar ortamı sebebiyle geçmişteki gibi ekonomik krizler yaşanmasını beklemediklerini, daha çok şehir otelciliğinde ilerlemek istediklerini açıkladı.

Dedeman, elektrik üretecek

Turizm ve madencilikte Türkiye’nin önemli gruplarından biri olan Dedeman Holding, enerji sektörüne girmek üzere araştırmalar yapıyor. Grup, çalışmalarını termik ve hidroelektrik santral yatırımları konusunda yoğunlaştırıyor. Krom madenciliğinde Türkiye’nin en derin kuyularından birini açan Dedeman, Kayseri, Nevşehir, Adana üçgenindeki Aladağlar’da önemli çinko ve kurşun rezervleri buldu. Murat Dedeman, bu konuda yabancı yatırımcılarla görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Cevheri işleyerek ihraç edebilme imkanlarını araştırıyoruz. Türkiye’nin en büyük boyutlardaki çinko ve kurşun rezervlerini bulmuş durumdayız.” dedi.