Rice Bagdat’ta Caferi’yle görüstü

BAGDAT - ABD Disileri Bakani Condoleezza Rice, Irak'in baskenti Bagdat'a bugün sürpriz bir ziyaret gerçeklestirdi.

“Irak’taki etnik ve mezhepsel ayriliklar arasinda demokrasi köprüsünün kurulmasina yardimci olmaliyiz” diyen Rice, demokratik rejimlerin gücünü farkliliklardan aldigina dikkat çekti.

Ülkede geçtigimiz ay yapilan referanduma Sünni Araplarin da katilmasinin önemine dikkat çeken Rice, Sünnilerin siyasi hayata katiliminin tesvik edilmesi gerektiginin altini çizdi.

Condoleezza Rice, Irak’in Arap Dünyasi’na tam olarak entegre olmasi ve komsulariyla iyi iliskiler gelistirmesinin de önemli oldugunu belirtti. Rice, Arap ülkelerinin Bagdat’la diplomatik iliskiler kurarak Irak’a destek olmasi gerektiginin de vurguladi.

Arap Birligi’nin Irakli gruplari bir baris konferansinda toplama çabalarina da deginerek, konferansa katilacak kisi ve gruplara Irak Hükümeti’nin karar vermesi gerektigini ifade etti.

– Caferi, Suriye’yi suçladi

Ortak basin toplantisinda, ABD’nin, Irak-Suriye sinirinda düzenledigi ‘Çelik Perde’ operasyonuna deginen Irak Basbakani Ibrahim Caferi ise operasyonun asil amacinin, bu ülkeden Irak’a giren yabanci savasçilarin etkisiz hale getirilmesine yönelik oldugunun bir “sir” olmadigini kaydetti.

Basbakan, Suriyeli yetkilileri hedef alarak, “Sinirlarini niçin kontrol etmiyorlar? Sinirlarini kontrol altina almalarini, (yabanci savasçilarin) sizmasini ve terörizmi engellemelerini istiyoruz. Suriye ile iyi iliskiler kurmak istiyoruz, ancak bu tür ihlallerin varliginda bu gerçeklesemez” dedi.