Rice diyaloğu reddetti

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak'ın istikrara kavuşturulmasına yardım için İran ve Suriye ile diyalog kurulması önerilerini reddetti.

Rice, Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, İran’ın Irak’ta işbirliği karşılığında nükleer programıyla ilgili olarak imtiyazlar talep edeceğini savunarak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da ABD’nin Suriye’nin Lübnan politikasına karşı tutumunu yumuşatmasını isteyeceğini söyledi.

Bush’un birinci dönem başkanlığı sırasında dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, yardımcısı Richard Armitage ve Ortadoğu yetkilisi William Burns’ün Suriye ile görüştüğünü, ancak bu görüşmelerin hiçbir yere varmadığını hatırlatan Rice, benzer görüşmelerin İngiliz, Alman ve İtalyan diplomatlar tarafından yapıldığını da kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Suriyelilerin Irak’ın nasıl istikrara kavuşturulacağını bildiğini, bunun da sınırdan Irak’a izinsiz geçişlerin durdurulması olduğunu kaydetti.

Rice, İran ile görüşme konusunda da “Uranyum zenginleştirme faaliyetini durdurmaya hazırlarsa, buradayım” yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ayrıca Irak Başbakanı Nuri El Maliki liderliğindeki hükümetin, Irak’ta güvenliği inşa etmek için zamanının azaldığını söyledi.

Rice, Maliki ile görüştüğünü ve Irak Başbakanın bu konudaki kararlılığını gördüğünü belirtirken, Maliki’nin Irak halkıyla ilgili olarak bir anlamda ödünç zamanları olduğunu bildiğini düşündüğünü bildirdi.