Rice Hamas konusunda Mısır’a söz dinletemedi

2006 - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın 'Hamas'a yardım etmeyin' turu Mısır'ın beklenenden sert direnişiyle karşılaştı.

Gheit, Mısır’ın yeni Filistin hükümetini finanse etmeye devam edeceğini de vurguladı.
Mısır gazeteleri de Rice’ın başta Hamas olmak üzere muhalif isimlerden Eymen Nur’un tutuklanması ve reformlar konusundaki taleplerini sert bir dille eleştiriyor. El Messa gazetesi ‘Condi Hamas’ı seçme cesareti gösteren Filistinlileri açlığa mahkum etmemizi istemeye geldi.’ yorumuna yer verirken, Egyptian Gazete’de ise ‘O, Mısırlıların, kardeşlerine karşı uluslar arası yaptırımların uygulanmasına razı olacağını sanıyor.’ denildi.

Her ne kadar Mısır, Filistin’e ekonomik yardım konusunda çok etkili olmasa da, Filistin için Mısır’ın siyasi desteği çok büyük bir önem arzediyor.

Hamas’ın İsrail’in varlığını tanımadığını ve terör yöntemlerini kullandığını belirterek, bu örgütün kuracağı hükümetle diyaloga girmeyeceğini belirten ABD, Filistin’e maddi yardımları kesme tehdidinde de bulunuyor. ABD, Arap ülkelerinden de Hamas yönetimine her türlü maddi desteği kesmelerini istiyor.

Ancak Hamas’a en büyük siyasi ve parasal desteğin geleceği ülkeleri ziyaret turuna çıkan Rice, ilk durak Kahire’den gerekli sözleri alamadı. Ancak uzmanlar, ABD’nin Mısır’ın direnişini kırmak için, Serbest Ticaret Anlaşması’nı ön plana sürebileceğini belirtiyor. Amerikan yönetimi anlaşma yapılabilmesi için Mısır yönetiminin gerekli reform adımlarını atması gerektiğini belirtiyor.

Bugün Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve ardından da bir grup insan hakları temsilcisi, yazar ve muhalifle görüşen Rice, Mısır hükümetinin reform sözüne bağlı kalması için baskılarını sürdüreceğini de söyledi. Ancak Müslüman Kardeşler’in toplantıya davet edilmemesi, insan hakları temsilcileri ve muhalifler tarafından eleştirilidi.

Rice bugün ayrıca El Ezher Şeyhi Muhammed Seyyid Tantavi’nin danışmanlarından Ali el Saman ile de görüştü. Görüşmede özellikle son karikatür krizinin görüşüldüğü belirtiliyor.

Bu arada Amerikalı yetkililerin tutuklanmasını her vesileyle eleştirdiği muhalif isimlerden Eymen Nur Rice’a yazdığı bir mektupla, Amerika’nın gelişmekte olan ülkelere nükleer enerji konusunda yapacağı yardımlardan Mısır’ın da yararlanıp yararlanamayacağını sordu. ABD Başkanı George Bush, geçen hafta yaptığı bir açıklamada gelişmekte olan ülkelere küçük çaplı nükleer enerji reaktörleri kurmalarına yardım teklif etmişti.

Mısır’ın ardından Suudi Suudi Arabistan’da temaslarda bulunacak Rice, daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne geçecek. Bu iki ülkede çalışan Filistinliler, Hamas’ın en önemli gelir kaynaklarını oluşturuyor.