Rice İran’ı Almanya’ya şikayet etti

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, İran'ın, uluslararası ilişkilerde sorun oluşturduğunu söyledi. Rice, başkent Berlin'de, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, İran’ın, uluslararası ilişkilerde sorun oluşturduğunu söyledi. Rice, başkent Berlin’de, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü. Bakan Rice, görüşmeden sonra Steinmeier ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’ın BM kararlarına uymadığını, uluslararası toplumun isteklerini yerine getirmediğini ve UluslarArası Atom Enerji Kurumu’nun (UAEK) da bu yönde açıklamaları olduğunu belirterek, ”İran, uluslararası ilişkilerde sorun oluşturuyor” dedi.

Bu nedenle İran’a yönelik baskıların sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Rice, bu ülkeyle doğrudan görüşmelere başlayamadıklarını, ancak sorunun çözülmesi için Rusya, Çin ve AB ülkeleri başta olmak üzere tüm ülkelerin çabalarını desteklediklerini söyledi.

Dolaylı yoldan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın Tahran’a bir üst düzey yetkili göndereceği biçimindeki açıklamasını da eleştiren Rice, her hükümetin ne yapmak istediğine kendisi karar vermesi gerektiğini, ABD yönetiminin tutumunu değiştirmeyeceğini kaydetti.

Irak’ta İranlı temsilcilerin ABD askerleri tarafından yakalanmalarını da haklı bulduğunu ifade eden Rice, Irak’ta ABD askerlerinin mücadele ettiği radikal çevrelerin dış güçler tarafından desteklenmelerini kabul edemeyeceklerini sözlerine ekledi. Rice ayrıca Ortadoğu’da, ABD, Rusya, AB ve BM tarafından sürdürülen dörtlü görüşmelerin yeniden canlandırılmasının, İsrail’in yanında bir Filistin devletinin kurulmasına olanak tanıyacağını umduğunu söyledi.

-STEINMEIER-
Steinmeier de Rice’a Ortadoğu’daki çabalarından dolayı teşekkür ederek, çabaların bölgede İsrail’in yanında bir Filistin devletinin kurulması üzerinde yoğunlaştırılması gerektiğini bildirdi. Rice’nin Ortadoğu ziyaretinin, ABD’nin bölgede istikrarı sağlamak için gösterdiği ciddi çabaların bir işareti olduğunu ifade eden Steinmeier, ancak tüm çabaların bölge ülkelerinin katılımı olmadan bir sonuca ulaşamayacağını dile getirdi. Paris’te gelecek hafta düzenlenecek Lübnan Konferansı’nda da konuyu derinlemesine ele alacaklarını ifade eden Steinmeier, bunun yanısıra Somali, Kosova ve Afganistan konularını görüşeceklerini de kaydetti. Rice, yarın Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşecek.