Rice: Türkiye ile çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Washington’un, PKK terörüne ilişkin kaygılar konusunda Türkiye ve Irak ile birlikte çalışmakta olduğunu söyledi.

Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace ile Beyaz Saray’da gazetecilere açıklama yapan Rice, Başkan George W. Bush’un açıkladığı yeni Irak stratejisinde, Irak Çalışma Grubu’nun geçen ay dile getirdiği önerilere uygun olarak Irak konusunda bölgesel çerçevede bir yaklaşım benimsediklerini anlattı.

Rice, bunun unsurlarından bahsederken, “PKK’dan kaynaklanan terörizme ilişkin kaygılar konusunda Türkiye ve Irak ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

Başkan Bush da, Irak stratejisini açıkladığı televizyonkonuşmasında PKK terörü konusunu kastederek, “Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışarak, bu iki ülkenin sınırındaki sorunları çözmesine yardım edeceğiz” demişti.

Bu arada Savunma Bakanı Gates de, ABD silahlı kuvvetlerinin genişletilmesi konusundaki çalışmalara ilişkin bilgi vererek, ABD Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyadekomutanlıkları bünyelerinde yer alan asker sayısını gelecek beş yıl içinde toplam 92 bin artıracaklarını belirtti.

RICE, İRAN VE SURİYE İLE DİYALOĞU REDDETTİ
Rice, Irak’ın istikrara kavuşturulmasına yardım için İran ve Suriye ile diyalog kurulması önerilerini de reddetti.

Rice, Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, İran’ın Irak’ta işbirliği karşılığında nükleer programıyla ilgili olarak imtiyazlar talep edeceğini savunarak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da ABD’nin Suriye’nin Lübnan politikasına karşı tutumunu yumuşatmasını isteyeceğini söyledi.

Bush’un birinci dönem başkanlığı sırasında dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, yardımcısı Richard Armitage ve Ortadoğu yetkilisi William Burns’ün Suriye ile görüştüğünü, ancak bu görüşmelerin hiçbir yere varmadığını hatırlatan Rice, benzer görüşmelerin İngiliz, Alman ve İtalyan diplomatlar tarafından yapıldığını da kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Suriyelilerin Irak’ın nasıl istikrara kavuşturulacağını bildiğini, bunun da sınırdan Irak’a izinsiz geçişlerin durdurulması olduğunu kaydetti. Rice, İran ile görüşme konusunda da “Uranyum zenginleştirme faaliyetini durdurmaya hazırlarsa, buradayım” yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ayrıca Irak Başbakanı Nuri El Maliki liderliğindeki hükümetin, Irak’ta güvenliği inşa etmek için zamanının azaldığını söyledi.

Rice, Maliki ile görüştüğünü ve Irak Başbakanın bu konudaki kararlılığını gördüğünü belirtirken, Maliki’nin Irak halkıyla ilgili olarak bir anlamda ödünç zamanları olduğunu bildiğini düşündüğünü bildirdi.