‘Rice ve Rumsfeld’le ‘komşu ülkeler’ konusunu görüştük’

Türkiye'nin Irak sınırı içerisinde sıcak takip gerçekleştirdiği iddiaları gündemdeyken Bağdat'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Rice ve Savunma Bakanı Rumsfeld'in Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve yardımcılarıyla görüştüğü açıklandı.

Şii Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdülmehdi, Rice ve Rumsfeld ile yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak “Bugün önemli bir toplantı yaparak bazı konuları ele aldık. Güvenlik ve komşu ülkelerin dosyalarını ele aldık” dedi.

TALABANİ: ” ZERKAVİ SORUNUNU ÇÖZMEK KOLAY”

Yardımcılarıyla ilk kez basının karşısına çıkan Celal Talabani ise Irak’taki son gelişmelerden gayet memnun olduğunu söyledi. Hükümetin çok yakında kurulacağını ifade eden Talabani, “Parlamentonun son toplantısında ortaya çıkan sonuçlar hepimizi sevindirdi” şeklinde konuştu.

Talabani, Irak’ta güvenliği resmî güçlerin sağlaması gerektiğinin altını çizeretk, artık ülkede milis kuvvetlere yer olmadığını vurguladı.

Dün ilk kez video görüntüleri yayınlanan Zerkavi’yi ‘cani’ olarak nitelendiren Talabani Irak’taki El Kaide Örgütü’nün lideri Ebu Musab Zerkavi’nin Iraklılardan destek bulmadığını ifade ederek, bu sorunu kolay bir şekilde çözeceklerini ifade etti. Talabani

şöyle konuştu: “Kürtleri hain, Sünnileri mürted, Şiileri ise Rafizi olarak niteliyor. Ona göre bütün Iraklılar öldürülmeli. Zerkavi konusunu çözmek kolay ve mümkündür. Zerkavi Irakılardan uzakta; tek başına yaşamaktadır”. Talabani, hükümet kurulmadan önce de ülkedeki güvenlik sorunuyla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.

Talabani’nin Sünni yardımcısı Tarık Haşimi de Talabani ve Abdülmehdi ile çalışmaktan memnun olduğunu söyledi. Haşımi, ‘Bu gurupi parmak izlerini Irak’ın geleceğinde bırakacaktır. Bize engel olanları durduracağız. Ulusal birlik hükümetinin kurmakta olan kardeşim Başbakan Nuri El Maliki’ye destek oluyorum” ifadesini kulandı.

Zerkavinin kendileri ile ilgili sözlerine cevaben Haşimi, “Biz işgalci güçlerin yanında değiliz. İslam ve mazlum halkımızın yanındayız” dedi.

ABD, Sünnilerin Irak’taki siyasi sürece katılmasının ülkedeki direnişe güç kaybettireceğini umut ediyor.