Rice’ın Türkiye ziyareti protesto edildi

Irakta İşgale Hayır Koordinasyonu, Ezilenlerin Sosyalist Platformu'nun da aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin Türkiye'ye gelişini protesto etti.

Çeşitli Sivil Toplum Örgütlerine üye yaklaşık 100 kişilik grup, ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın Türkiye’ye gelişini protesto etmek için Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünde toplandı. ABD’yi ve Rice’ı protesto eden Türkçe ve İngilizce yazılı pankartlar açan grubun Mecidiyeköy’de bulunan AK Parti Şişli İlçe binasına yürümelerine polis müsade etmedi. Polis müdürleri ile grup temsilcileri arasında uzun süren pazarlıklara rağmen polisin ısrarlı tutumu karşısında grup yürüyüşten vazgeçti.

Grup adına basın açıklaması Çetin Poyraz tarafından yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın AK Parti hükümeti ve MGK ile ortadoğu halklarının kanı üzerinden pazarlıklar yapmak için Türkiye’ye geldiğini iddia eden Poyraz, Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Dışişleri Başkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Sezer ile görüşme gerçekleştirildiğini söyledi. ABD’nin bölgede yeni üsler oluşturmak ve mevcut üslerinin esneklik ve ani müdahale kabiliyetlerini geliştirmek istediğini öne süren Poyraz, savaş karşıtları olarak ABD’nin İran ve Suriye’ye yönelik olası saldırılarına karşı İran ve Suriye halklarının yanında olacaklarını dile getirdi.

“Katil Rice ülkemizden defol, Kahrolsun AB-ABD emperyalizmi, Yaşasın halkların kardeşliği, Filistin, Irak, İran, Suriye halkları yalnız değildir” şeklinde sloganlar atan grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.