Rıza Kayaalp: Dünya Şampiyonası’nda da madalya almak istiyorum

Avrupa Şampiyonu güreşçi Rıza Kayaalp, altın madalya kazandığı için çok mutlu olduğunu belirterek, yeni hedefinin Dünya Şampiyonası olduğunu belirtti.

Avrupa Şampiyonu güreşçi Rıza Kayaalp, altın madalya kazandığı için çok mutlu olduğunu belirterek, yeni hedefinin Dünya Şampiyonası olduğunu belirtti. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya da Rıza’nın galibiyetini, “Adama yen dedik; adam mahvetti.” şeklinde yorumladı.

Finlandiya’da gerçekleştirilen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası grekoromen stilde ilk gün sona erdi. Gün sonunda Türk güreşçi Rıza Kayaalp altın, Cenk İldem ise gümüş madalyanın sahibi oldu. Ödül töreninin ardından Rıza Kayaalp, Cenk İldem ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hedeflerinin her zaman büyük şampiyonları örnek almak olduğunu dile getiren Rıza Kayaalp, başkan Hamza Yerlikaya’nın rekorlarıyla ilgili de “Onların başarılarını elde etmek. Biz de Hamza başkanımızın rekorlarını kırabilmek için mücadele ediyoruz. O da bizim için büyük bir ilham kaynağı oluyor. İnşallah Avrupa şampiyonluğunu kırarız; ama olimpiyat şampiyonluğu biraz zor olacak.” ifadelerini kullandı.

Altın madalya aldığı için mutlu olduğunu belirten Rıza, şöyle konuştu: “Ülkeme bir madalya daha kazandırdım. Geçen sene olduğu gibi yine bayrağımızı yine göndere çektirdim. Bundan dolayı çok mutluyum tüm halkımıza armağan olsun. Bundan sonra da aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Önemli olan bu başarıları unutup önümüzdeki şampiyonalara bakıp orada madalya almaktır. Bizim de bu 5 finalin de başarısı oradan geliyor. Her zaman önümüze bakan sporcularız. Bu yıl az çalıştım sakatlığımdan dolayı. Ama Avrupa Şampiyonası’na daha iyi motive olmuştum. Dünya Şampiyonası’nda daha iyi çalışıp orada da madalya almak istiyorum.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kendisini arayarak tebrik ettiğini dile getiren Kayaalp, müsabakalarında puan vermemesiyle ilgili de “Grekoromende puan almak daha zor. Ben de elimden geleni yaptım. Taha’ya yetişebilmek için yaptım; ama olmadı. İlk iki maçta açılamadım. Mindere açılarak geldiğimde daha arklı yendim. Önemli olan kazanmak. Aldığımız puanlar önemli olsa da 1 – 0 olsa da önemli olan bayrağı göndere çektirmektir.” şeklinde konuştu.

“CENK İLDEM: DÜNYA ŞAMPİYONASI’NDA EN İYİSİ OLACAĞIZ”

Gümüş madalya sahibi Cenk İldem de altın madalya alamadığı için üzgün olduğunu söyledi. İldim, “Bu bir bayrak yarışı bir mücadele. Mücadelemiz hız kesmeden devam edecek. Biz başarıyı benimsemiş bir milletiz. Devamlı en yüksekte olmamız lazım. Bunun için çalışmalara devam edeceğiz. Önümüzde Dünya Şampiyonası var. O şampiyona öncesi açıklarımızı kapatıp orada en iyisi olacağız.” diye konuştu.

“BAŞKAN YERLİKAYA: BEN ADAMA YEN DEDİM; ADAM MAHVETTİ”

Başkan Hamza Yerlikaya ise altın madalya kazanan Rıza Kayaalp’i tebrik ederek, “Rıza o siklette kalitesini oturtmuş. O siklette ben buranın lideriyim demiş. Ama bu kararlılıka her şampiyona bittiğinde unutmak ve yenisine dönmek lazım. Ben 8 değil; 18 Avrupa şampiyonu olacağına inanıyorum. Bu irade bu inanç bu gönülde var. Ben adama yen dedim; adam mahvetti.” dedi.

Yerlikaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Cenk’in de burada altın alacağına inanıyordum; ama olmadı. İnancı yitirmeemk lazım. Ben emeği geçen herkeses teşekkür ediyorum. İnşallah bol madalyalı yıllar bizi bekliyor. Bu inançla da çalışıyoruz. Hedef 2016 Olimpiyatlar. Avrupa, Dünya tacının üzerine olimpiyat tacını da katmasını bekliyoruz Rıza’dan. Orası daha farklı bir heyecan. Bu inanç, bu potansiyel var. Üzerine koyarak hocalarımızla çalışarak yüzümüzü Rio’ya döneceğiz.”