‘Rize Başbakan’dan havaalanı istiyor’

Trabzon üzerinden uçuşlarını gerçekleştiren Rizeliler, şehrin havayolu için gerekli potansiyeli taşıdığını belirterek, Başbakan'dan kendi şehirlerine havaalanı yaptırmasını istiyor.

Trabzon üzerinden uçuşlarını gerçekleştiren Rizeliler, şehrin havayolu için gerekli potansiyeli taşıdığını belirterek, Başbakan’dan kendi şehirlerine havaalanı yaptırmasını istiyor.

AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, havaalanı projesinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a rapor olarak sunulacağını ve uygun görülmesi halinde yapılacağını açıkladı. Ayar ağustos ayı içerisinde Rize’yi ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yapılması istenilen havaalanı projesi hakkında bilgi verildiğini hatırlatarak, “Sayın Başbakanımız da bizlerden, yapılması düşünülebilecek havaalanının rantabl olup olmayacağı ve ekonomik anlamda faydasının ne olacağı konusunda çalışma yapmamızı istedi. Havayolu taşımacılığına bölgede ilgi çok yüksek seviyede, uygun görüldüğü takdirde yapılacağına inanıyoruz.” dedi.
Ayar, havaalanı projesiyle alakalı dosyayı Başbakan Erdoğan’a sunmak adına çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekledi.

“HAVAALANI İLE RİZE BAĞIMSIZLIĞINA KAVUŞACAK”

Rize Kent Konseyi Başkanı Hamit Turna ise konsey olarak, “Havaalanı İstiyoruz” adı altında başlattıkları çalışmalarının kamuoyunda oldukça ses getirdiğini söyledi.
Konsey olarak yaptıkları araştırmalarda Trabzon Havaalanı’ndaki yolcuların yüzde 33’ünün Rize’den geldiğini söyleyen Turna, “Trabzon’da günde yaklaşık 40-50 arasında uçak iniş-kalkış yapıyor. İlimizde de bir havaalanı yapılırsa günde 10-15 arası uçağın iniş-kalkış yapacağını belirledik. Havaalanı projesini ilk söylediğimizde birçok kesim havaalanının Rize için gerekli olmadığını savunmuştu. Konsey olarak hazırlattığımız kitapçıkta havaalanının neden gerekli olduğuna dair bilgilere detaylı olarak yer verdikten sonra artık Rizelilerin havaalanı projesine sahip çıktığını gördük. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi, Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), AK Parti Rize Teşkilatı ve konseyimizin yer aldığı komisyonda hazırlayacağımız raporlarımızı Başbakanımız’a sunacağız. Havaalanımıza kavuştuğumuzda Rize bağımsızlığına kavuşacak.” dedi.