Rize’de radyo aktif madde bulundu

Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, Rize'de bazı yerlerinde Çernobil'den kaynaklandığını tahmin ettikleri radyoaktif serpinti CS 137 maddesine rastladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Okumuşoğlu, ancak bunun endişeye neden olacak bir oranda olmadığını kaydetti.
Rize Kültür Merkezi’nde yapılan 1. Rize Sempozyumu’nda, ‘Rize ve İlçelerindeki Gama Rakyoaktivitesi Düzeyi’ konulu bir sunum yapan Prof. Dr. Okumuşoğlu, bu yıl mart ve haziran ayları arasında Rize il merkezi ile ilçelerindeki radyasyon düzeyini araştırmak için bazı ölçümler yaptıklarını belirtti.

Yaptıkları ölçümlerde radyoaktif değerlerin normalin biraz üstünde olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Okumuşoğlu, “Rize’nin bazı yerlerinde Çernobil vakasından kaynaklandığını tahmin ettiğimiz radyoaktif serpintisi CS 137 maddesine rastladık. Bu değerler en fazla Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinde, daha az oranda da İyidere ilçesinde rastlandı.” dedi.

Çernobil faciasından sonra çevreye yayılan radyoaktif dalgaların doğrudan Türkiye’ye gelmediğini kaydeden Okumuşoğlu, “Radyoaktif serpintiler yağmur bulutları ile Avrupa ülkelerine, oradan da Trakya üzerinden Türkiye’ye geldi. O dönemde Rize’de daha fazla yağış alan Ardeşen ve Fındıklı ilçelerine diğer ilçelere göre daha fazla yayıldı. Ancak bu tehlike oluşturacak, endişeye neden olacak bir oranda değil.” diye konuştu.

Elde ettikleri verilerin bundan sonrası için önemli olduğuna işaret eden Okumuşoğlu, “Bundan sonra meydana gelecek herhangi bir nükleer kazada eski değerleri bildiğimiz için artış olup olmadığını veya ne oranda olduğunu öğrenebileceğiz.” ifadelerini kullandı.