Rizeli sporcuların kar üzerinde rafting keyfi…

Yaz aylarında Fırtına Vadisi ve İkizdere Vadisi'nin coşkun sularında rafting ve kano yapan Karadenizli doğa sporları kulüpleri sporcuları, kış mevsiminde bot ve kanolarla kar üzerinde rafting yapıyor.

Kar-raftta sporcular, yazın coşkun sularda yüzdükleri bot ve kanolarla bu kez kar üzerinde kaymanın tadını çıkartıyor.

Rize’nin Ardeşen ilçesinde doğa sporları alanlarında faaliyet gösteren Dağ Rafting Kulübü (Dağraf) sporcuları ve Doğu Karadeniz Doğa Sporları Derneği (DOKADAK) sporcuları tarafından başlatılan ve ‘kar raft’ adı verilen kar üzerinde rafting büyük ilgi görüyor. Özellikle hafta sonları Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’nda ‘kar-raft’ yapan sporcular, kar üzerinde bot ve kanolarla kaymanın keyfini yaşıyor.

Ayder Yaylası’nda dik bir yamaca çıkan raftingçiler, buradan bot ve kanolarla aşağı doğru kayıyor. Sporcular zaman zaman bottan düşme tehlikeleri atlatsalar da, son derece keyif aldıklarını belirtiyorlar.

Profesyonel raftingçiler kar-raftın alternatif bir spor arayışının ürünü olduğunu belirtiyor. Kış mevsiminde rafting yapamadıkları için alternatif arayış içerisine girdiklerini belirten sporcular, “Aklımıza bot ve kanolarla kar üzerinde kaymak geldi. Birkaç haftadır bu sporu Ayder Yaylası’nda yapıyoruz. Çok zevkli ve eğlenceli oluyor.” diye konuştu. Sporcular, zaman zaman tehlike atlatsalar da botla kayma işini profesyonel raftingçilerin yaptığını ifade ediyor.

Raftingçiler, ilk önce eğlenmek maksadı ile başladıkları kar-raftın herkes tarafından yoğun ilgi görmesi üzerine alternatif bir spor türü olarak kabul edilmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Raftingçilerin, yaylada yaptığı bu kayışlar bölgeye gezmek amacıyla gelen yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Vatandaşlar da zaman zaman raftingçilerin arasına katılarak onlarla birlikte kayıyor.