Roj TV krizi yide patlak verdi

BRÜKSEL - Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) bugün Brüksel'de baslayan 55'inci toplantisi kapsaminda devam ederken, Roj TV'nin toplantilara alinip alinmayacagi tartismalari üzerine toplantidan kameralar çikarildi.

Diplomatik kaynaklara göre, Türkiye’nin AB Daimi Temsilciligi verdigi nota ile ‘bir terör örgütünün yan kurulusu olan Roj TV’nin temsilcilerine akreditasyon verilmemesini ve bu kisilerin AB kurumlarinin salonlarina alinmamasini istedi. Notada, bu örgütün AB tarafindan belirlenen terör örgütleri listesinde yer aldigi da hatirlatildi. Türkiye’nin bu girisiminde, Roj TV temsilcilerinin bugün basina açik olarak yapilmasi öngörülen KPK toplantisina girmesini engelleme hedefi de bulunuyor.

-‘KPK toplantilari basina kapali yapilsin’-

AB ise Türkiye’nin talebine, ‘gazetecilere akreditasyonlarin ‘Belçika ölçeklerine ve kurallarina’ göre yapildigi, AB kurumlarinin bu konuda baska yetkileri olmadigi’ yanitini verdi. Türk tarafi, son olarak Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in Danimarka ziyareti sirasinda ortaya çikan krize de dikkat çekerek ve ayni krizin Brüksel’de çikmamasi için bugünkü KPK toplantilarinin basina kapali olmasini önerdi. Divan toplantisi sonrasinda açiklama yapan Esbaskan Prof. Aydin Dumanoglu, KPK toplantilarinin basina açik olacagini söyledi. KPK Esbaskani Joost Lagendijk da, KPK toplantilarinin basina açik olacagini, ancak ‘kamera kabul edilmeyecegini’ duyurdu.

Basmüzakereci Ali Babacan ise toplantiya gecikmeli olarak katildi. Babacan’in ile bazi Avrupa Parlamentosu AP üyeleri arasinda ROJ TV tartismasi yasandigi belirtildi. Babacan ROJ TV’ye terörist yayin organi olarak tanimlamasi üzerine, birkaç AP üyesi özellikle Danimarkali parlamenterler söz alarak, ” ROJ TV’nin terörist oldugunu nerden çikariyorsunuz ” diye çikisti. AP üyeleri ROJ TV’nin terörizmi destekledigine dair ellerinde hiç bir bilgi olmadigina dikkati çekti.