Roj TV’yi kapatmak isteyene delil çok

Terör örgütü PKK yanlısı Roj TV’yi kapatmak için Türkiye’den yeni deliller beklediklerini söyleyen Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e Adalet Bakanı Cemil Çiçek’ten imalı cevap:

Çiçek, TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine Danimarka’dan yayın yapan Roj TV’nin kapatılmasıyla ilgili konunun Dışişleri Bakanlığı eliyle yürütüldüğünü söyledi. Çiçek, “İçişleri Bakanlığı’yla devamlı irtibat halinde, elde ne gibi deliller varsa bunları gönderiyorlar.” diye konuştu. Roj TV ile ilgili bilgi ve belgeleri içeren son bir dosyanın İçişleri Bakanlığı tarafından Dışişleri Bakanlığı’na sunulduğunu söyleyen Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün konu hakkında bilgi sahibi olduğunu kaydetti. “Bana göre şu ana kadar olan bilgiler de kapatılması için yeterlidir. Gayet açık.. Terör örgütüne çok açık destek verdiği biliniyor. Bunun inkar edilen bir yanı yok. Terör örgütünün en üst düzey yöneticilerinin o televizyon kanalında konuşma yaptıkları, kürsünün önündeki yazıdan da bellidir. Orada fotoğraflar da vardır. Yani Danimarka, bu konuda karar vermek istiyorsa bana göre yeterli delilleri var.”

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, önceki gün düzenlediği basın toplantısında Roj TV’nin kapatılmasıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, ‘Türkiye’den yeni deliller beklediklerini’ söylemişti. Rasmussen, “Türkiye’deki saldırıların Danimarka’dan yayın yapan Roj TV’nin talimatlarıyla yapıldığını biliyorsunuz. Neden Roj TV’yi kapatmıyorsunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Roj TV konusunda çok pasif olmakla suçlandığımızı biliyorum. Terör saldırıları konusunda talimatlar verdiği, elle tutulur delillerle ispatlanabilirse ona göre muamele görecektir. Türk tarafının bu konuda yeni deliller öne süreceğini biliyorum ve bu delilleri sunmasını bekliyoruz.”