Rokanın genetik haritası çıkarılacak

Prof. Dr. Dursun Eşiyok, roka ve yabani rokanın genetik haritalarını çıkaracak.

Rokanın yabani cinsinin sağlığa daha faydalı olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Eşiyok, “Birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. Özellikle yabani rokanın içinde anti kanserojen bir madde olduğunu öğrendik. Bunun haricinde saç dökülmelerinde ve idrar söktürücü olarak da kullanılabiliyor.” dedi.

30 derdin devası yabani rokanın özellikle İzmir ve Göller Bölgesi’nde bolca yetiştiğini ifade eden Prof. Dr. Eşiyok, “EBİLTEM’le birlikte yapacağımız çalışmada roka ve yabani rokanın genetik haritalarını çıkaracağız. Tere, maydanoz gibi bitkilerle ne gibi özelliklerinin benzediğini araştıracağız. Buna göre daha başka hangi rahatsızlıklara iyi gelebileceğini de öğrenmiş olacağız.” şeklinde konuştu. Eşiyok İtalya’da makarnaların içine roka eklenerek lezzetli tatlar elde edilebildiğini belirterek, “Roka, makarna ve pilava çok yakışıyor. İtalyanlar, rokayı keyif alarak yiyor. Orada herkesin sevdiği bir bitki.” dedi.

Rokanın makarna ile hazırlanabilecek yemek tarifi şöyle: Öncelikle bir paket makarnayı haşlayın ve suyunu süzün. Daha sonra rokayı ince ince kıyın, makarnanın içine karıştırın. Aynı işlemi pilavda da deneyebilirsiniz.