Roket başlıklarının nereye gittiği kesinleşti

Adana'da yakalanan roket başlıklarının nereye götürüldüğü kesinlik kazandı.

‘Uyuşturucu taşınacak’ ihbarıyla arama yapılan TIR’dan çıkan ve roket başlığına benzeyen 935 adet metal parçanın Suriye’ye götürülmek istendiği kesinleşti. Emniyet Genel Müdürlüğü ise ele geçirilen malzemenin basında yer aldığı gibi roket başlığı olmadığı, havan mermisi kovanına benzediğini açıkladı.

Adana’da bir TIR’da ele geçirilen 935 roket başlığı ve 10 rampanın üzerindeki sır perdesi aralanıyor. Olayla ilgili 10 kişi gözaltında. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, malzemelerin Suriye’ye götürülmek istendiğinin netleştiğini, yurtiçi ve yurtdışı bağlantılarının çok yönlü araştırıldığını söyledi. Üretimin, Adana ve Konya’daki torna atölyelerinde yapıldığı kesinleşti. Konya’daki atölyede yapılan aramada başlıkların yapımında kullanılan 1 adet kalıp bulundu. İşyeri sahibi Y.E.H.’nin (40) ilk sorgusunda, “Bunları sondaj malzemesi olarak biliyorduk, ondan ürettik.” dediği öğrenildi. Bu arada, Emniyet, ele geçirilen malzemelerin roket başlığı olmadığını, havan mermisi kovanına benzediğini açıkladı

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, önceki gün ihbar üzerine arama yapılan bir TIR’da ele geçirilen ve roket başlığına benzetilen 935 adet metal parçayla ilgili Emniyet Müdürlüğü’nde bir basın toplantısı düzenledi. Operasyona ilişkin, yetkili cumhuriyet savcılığının gözetiminde teknik birimlerin titizlikle bir çalışma yürüttüğünü dile getiren Vali Coş, şu ana kadar 10 kişinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. Olayın iç ve dış bağlantılarının da araştırıldığını hatırlatan Coş, “Bu olay Türkiye Cumhuriyeti devletinin yurtiçi ve dışında yasa dışı iş yapmak isteyenlere geçit vermediğinin bir göstergesidir. Olayla ilgili bütün bilgiler kıymetlendirilmekte ve olayın en ince ayrıntısına kadar aydınlatılması için görevlilerimiz üstün bir gayretle çalışmaktadır.” diye konuştu.

Vali Coş, askeri malzemelerin Adana ve Konya’da üretildiğinin tespit edildiğini ifade etti. “Roketlerin içi dolu mu, Adana’da mı yapılacaktı?” şeklindeki soruya ise, “Arkadaşlarımız o teknik konularda çalışıyor. Tabii soruşturmanın gizliliği esas olduğu için, bu aşamada çok fazla bilgi vermek soruşturmaya zarar verebilir. Soruşturma sonuçlandıktan ve gözaltındakiler adliyeye sevk edildikten sonra daha ayrıntılı bilgi vermemiz mümkün olabilir.” cevabını verdi. Adana Valisi, bulunan malzemelere yönelik Yayladağı’ndaki kampta barındığı ileri sürülen Suriyeliye ilişkin soruya da şu karşılığı verdi: “İlgili birimlerle koordineli bütün bilgiler bir havuzda toplanarak değerlendirilmekte. Bu konuda sadece Adana ölçeğinde değil; Türkiye hatta gerekirse yurtdışında bağlantılar araştırılmakta. Eksik bırakılan bir hususun olmaması için devletin ilgili birimleri büyük bir özveriyle çalışmakta.”

Ele geçirilen askeri malzemelerin nerede kullanılacağına yönelik soruya “Türkiye’nin güneyini; Suriye’yi gösteriyor.” şeklinde cevap veren Hüseyin Avni Coş, şöyle devam etti: “Bu hususta ne varsa; evveliyatına yönelik olarak da bütün bağlantılarının ortaya çıkartılmasına gayret edilmektedir. Türkiye’nin özellikle Suriye’deki birtakım radikal gruplara destek sağlamadığı, herhangi bir himayede bulunmadığı bu operasyonla çok iyi bir şekilde ortaya konulmuştur. Güvenlik kuvvetlerimiz görevlerini en iyi şekilde yapabilmek için gayret sarf etmektedir. Güvenlik kuvvetlerimiz olayın evveliyatı olup olmadığı da dahil olmak üzere, bundan sonra herhangi bir sevkıyat planları var mıdır, yok mudur iç ve dış bağlantılarını içerecek şekilde çalışmayı yürütmektedir.”

Bu arada askeri malzemelerin Konya’daki bir demir döküm atölyesinde üretildiğinin ortaya çıkmasının ardından işyerinde yapılan aramada başlıkların yapımında kullanılan bir adet kalıp bulundu. Burada 7 kişi gözaltına alındı. İşyeri sahibi Y.E.H. (40) Adana’ya gönderilirken diğer 6 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Y.E.H.’nin ilk sorgusunda, “Bunları sondaj malzemesi olarak biliyorduk, ondan ürettik.” dediği öğrenildi. Atölyede işçiler dün kepenkler kapalı şekilde çalışmaya devam etti. Komşu esnaf, atölyenin sahibini pek tanımadıklarını, dükkana da sık sık haciz geldiğini söyledi. Gözaltına alınan 18 yaşından küçük 4 çocuk ise sağlık kontrolleri için Adana Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Öte yandan konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, TIR’da bulunan malzemelerin roket başlığı olmadığını, havan mermisi kovanına benzediğinin anlaşıldığını bildirdi.