Romanya görkemli törenlerle AB’li oldu

Romanya, 27 üyeye ulaşan AB'nin Bulgaristan'la beraber son iki üyesinden biri oldu.

AB’ya giriş nedeniyle Universitatea Meydanı’nda toplanan halk, yeni yılla birlikte bu önemli günü coşku içinde karşıladı.
17 yıl önce komünizmden kurtulan, 3 yıl önce NATO’ya üye olan Romanya, nihayet AB üyesi oldu. Romanya’nın AB’ye üyeliği gündüz yapılan resmi görüşme ve törenlerle başladı. Törenler nedeniyle birçok Avrupalı politikacı Romanya’ya geldi. Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, AB’nin genişlemeden sorumlu başkanı Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell ile ayrı ayrı görüştü. İkili görüşmelerin ardından Romanya hükümet binasının önündeki törene geçildi. Buradaki törene ise Avusturya, Bulgaristan, Danimarka ve Macaristan Dışişleri bakanları ile, 1 Ocak 2007’den itibaren AB dönem başkanlığını üstlenen Almanya’nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, katıldı. Hükümet binası önünde AB bayrağının göndere çekilmesinin ardından Universitatea Meydanı’na geçildi.

Dondurucu soğuğa aldırmadan çoluk çocuk meydanda toplanan halk, ünlü grupların müzikleri ile coştu. Vakit gece yarısını gösterdiğinde ise, Cumhurbaşkanı Traian Basescu, kısa ve coşkulu bir konuşma yaptı. 1 Ocak 2007 tarihinin Romanya tarihinde olağanüstü öneme sahip olduğunu belirten Basescu, “Gururlanın ey Romen halkı, işte Avrupalıyız artık!” dedi. 10’dan geriye doğru sayan Basescu, saatler 24’ü gösterdiğinde eline aldığı Romen ve AB bayraklarını sallayarak halkı daha da coşturdu. Meydanı dolduran on binden fazla vatandaş, göz kamaştıran havai fişek gösterileri altında uzun süre dans edip, horon tepti. Şenlik gösterilerinin sabaha kadar sürmesi bekleniyor.

Romanya’daki yeni yıl ve AB’ye giriş kutlamaları sırasında ülke genelinde 33 bin güvenlik görevlisi mesai yaparken, başkent Bükreş’te 2 bin 400 polis ve jandarma kutlamaların huzur içinde geçmesi için çaba sarfetti. AB’ya giriş kutlamaları, bu gün de 2007 yılının Avrupa Kültür Başkenti seçilen Sibiu şehrinde düzenlenecek törenle devam edecek.

Bulgaristan’la birlikte 27 üyeli AB ailesine katılan Romanya, nüfus yönüyle AB ülkeleri arasında 7. sırada, yüzölçümü yönüyle ise 9. sırada yer alıyor. Yeni üyeleriyle AB, 492,8 milyon nüfusa ulaşmış durumda. 27 üyeye ulaşan AB, son olarak 2004 nisanında 12 ülkenin katılımıyla genişlemişti.