Romanya pazarı yatırım ve iş fırsatları Adana’da masaya yatırılacak

Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) işbirliğiyle düzenlenen 'Romanya Ekonomisi, Yatırım ve İş Fırsatları' toplantısı pazartesi günü gerçekleştirilecek.

Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) işbirliğiyle düzenlenen ‘Romanya Ekonomisi, Yatırım ve İş Fırsatları’ toplantısı pazartesi günü gerçekleştirilecek.

ADASO Toplantı Salonu’nda, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç’ın açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıya, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Radu Onofrei, Bükreş Ticaret Müşaviri Bahadır Necat, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, AGİAD Başkanı Tamer Gülcan, Türk İşadamları Derneği Başkanı Aykut Akbulut katılacak.

Toplantıda, Romanya’daki güncel yatırım ve özelleştirme projelerinin yanı sıra, ülke ekonomisi, yatırım ve iş imkanları anlatılacak. Özellikle demir çelik, inşaat, motorlu kara taşıtları, mekanik cihazlar, kauçuk, plastik, kağıt, ahşap, pamuk, sentetik elyaf, tekstil, hazır giyim ve gıda sektörlerinde işbirliği imkanları ele alınacak.
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye ile Romanya arasında bu yıl 10 ayda 1.9 milyar dolar ihracat, 2.7 milyar dolar ithalat gerçekleştiğini bildirdi.

Kıvanç, “Orta Avrupa’nın ikinci en büyük piyasası olması, 200 milyon tüketiciye ulaşan çok önemli ticaret yolları ve merkezlerin kavşağında bulunması, merkezi Avrupa, Baltık ülkeleri ve Orta Doğu pazarlarına açılım sağlaması nedeniyle AB üyesi Romanya, Türk girişimciler için iyi bir fırsattır.” dedi.