Romanya’dan faydalanacağız

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Ankara'da bulunan Romanya Çevre ve Su Yönetimi Bakanı Sulfine Barbu ile makamında görüştü.

Romanya Çevre ve Su Yönetimi Bakanı Sulfine Barbu ile makamında görüşen Çevre ve Orman Bakanı Pepe burada yaptığı konuşmada, AB ile müzakerelerin yorucu olduğunu belirterek Ocak 2007’de AB’ye tam üye olacak olan Romanya’nın üyelik konusundaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ifade etti. İki ülkenin çevre konusunda birlikte yapacakları çalışmaların işbirliğini daha da artıracağını kaydeden Pepe, ortak proje uygulamaları ve karşılıklı eleman değişimi sonucunda birçok kazanç elde edilebileceğini dile getirdi.

Romanya Çevre ve Su Yönetimi Bakanı Sulfine Barbu ise ziyaretlerin iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Bulundukları konum itibariyle vatandaşların yaşam kalitesini geliştirmek için çalışmalar yapmaları gerektiğine işaret eden Barbu, Türkiye’nin AB ile müzakere sürecinde kendilerinin edindikleri bilgileri paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Romanya ve Türkiye arasında Karadeniz Komisyonu çerçevesinde çok iyi ilişkiler bulunduğunu ifade eden Barbu, Karadeniz ile ilgili bazı ortak projeler yürütüleceğini kaydetti. Barbu, “Havamız, suyumuz, denizimiz ortak. Daha yaşanabilir bir çevre oluşturulması amacıyla daha sık bir araya gelmeliyiz” dedi.

Bakan Pepe, Barbu’ya, porselen bir vazo , Barbu da Pepe’ye ülkesini tanıtan DVD ile Romanya’nın haritasının bulunduğu bir tabak hediye etti.

Konuşmaların ardından Pepe, Barbu’ya, ”Türkiye’yi hatırlatması dileğiyle” işlemeli

porselen bir vazo armağan etti. Barbu, Pepe’nin eşi Birgül Pepe’ye de el işi yapımı masa örtüsü getirdiğini belirterek, ”Umarım, Sayın Bakan, eşiyle birlikte bu masa örtüsünün üzerinde yemek yerken ülkemizi hatırlar” dedi.

Pepe ve Barbu, iki ülke arasında çevre konusunda yürütülecek çalışmaları dizayn edecek bir eylem planını da imzaladı.

İmza töreninin ardından Bakan Pepe gazetecilerin soruları yanıtladı. ‘İmar yetkisinin belediyelerden alınmasının çevreye nasıl etki edeceği’ ile ilgili bir soruya Pepe, Türkiye’nin turizm potansiyeli açısından son derece önemli olan doğal kaynakların yürütülmesi konusunda bir takım sıkıntıların olduğunu bildiklerini söyledi. Belediyelerin kendilerine, lokal anlayışlarına göre planlamalar yaptığını belirten Pepe şöyle konuştu: “Bu planlar, bütüncül anlayışlarla bağdaşmıyordu. Keşke bunu çok daha önce başarabilseydik. Türkiye, plan noktasındaki açığını, bugüne kadar gidermiş olurdu.”